“Türkiye ‘darbeci’ Sisi’ye üç Kıbrıs büyüklüğünde alan teklif etti”

Türkiye'nin darbeci olmakla suçladığı Sisi yönetimindeki Mısır'a, "Üç Kıbrıs adası büyüklüğünde bir alan" teklif ettiği iddia edildi.


Doğu Akdeniz krizi devam ederken Türkiye’nin darbeci olmakla suçladığı Sisi yönetimine “Üç Kıbrıs adası büyüklüğünde bir alan” teklif ettiği öne sürüldü.

Erdoğan’a yakın gazetecilerden Hürriyet yazarı Hande Fırat, bugünkü “Mısır ile süren görüşmelerin perde arkası” başlıklı yazısında Türkiye ile Abdülfettah el Sisi yönetimi arasında yapılan perde arkası diplomasisi ile ilgili kulis bilgilerini paylaştı.


“MISIR’LA LİBYA İLE YAPILAN ANLAŞMA GİBİ ANLAŞMA İMZALAYABİLİRİZ”

Türkiye ve Mısır arasında istihbarat örgütlerinin görüştüğünü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığını hatırlatan Fırat, “Ancak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın yönettiği Tarafsız Bölge’de bu görüşmelere ilişkin önemli bir açıklama yaptı. Çavuşoğlu, “Mısır ile görüşülmüyor değil. İstihbarat düzeyinde görüşmeler var. Mısır’a ‘Libya ile yapılan anlaşma gibi bir anlaşma imzalayabiliriz’ dedik” açıklamasını yaptı.” diyerek Mısır’a önerilen anlaşmanın peşine düştüğünü yazdı.

MISIR’A TEKLİF EDİLEN ANLAŞMA NE?

Mısır’ın Yunanistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerle yaptığı anlaşmalara dikkati çeken Fırat, “Bu durumun farkında olan Ankara, Mısır ile bir süre önce başlattığı arka kapı diplomasisini sürdürüyor. İki örgütün istihbarat örgütleri üst düzeyde görüşüyor. Peki Mısır’a teklif edilen anlaşma ne?” diyerek kaynaklarının bu teklifi şöyle özetlediğini kaydetti:

“Teklif edilen anlaşma Mısır’a üç Kıbrıs adası büyüklüğünde bir alan yaratıyor. ‘Yani deniz yetki alanları konusunda bizimle anlaşırsan, üç Kıbrıs adası büyüklüğünde bir alanı ekonomine katarsın’ denildi. Açık şekilde Mısır’ın çıkarı Türkiye ile hareket etmektir mesajı verildi.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin parasıyla bu görüşmeleri ve anlaşmayı engellemeye çalışmasına rağmen Mısır ve Türkiye arasındaki arka diplomasisi işliyor.”

ERDOĞAN BİR YIL ÖNCE SİSİ İLE YEMEĞE KATILMAMIŞTI

Geçtiğimiz yıl BM Genel Kurulu’nda konuşan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçilmiş Eski Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin ölümüne değinerek “Mısır’ın seçilmiş Cumhurbaşkanı’nın mahkeme salonunda çırpınarak ölmesi ve ailesinin defnine bile müsaade edilmemesi de içimizde kanayan bir yaradır. Bölgenin adalete ve hakkaniyete olan derin ihtiyacının adeta birer sembolü olmuştur” demiş ve Sisi ile yemeğe katılmamıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ