Türk Lirası karşısında yükselişe geçen dolar niye dile dolandı?

ABD Başkanı Donald Trump İsrail’in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğinin ABD tarafından tanınmasının zamanının geldiğini açıklamasına Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Asla izin vermeyiz, veremeyiz" sözleriyle tepki göstermesi doları yükselişe geçirdi.
Dolar, gün içinde 5.50 üstüne çıktı, Dolar son günlede zaten gündemdeydi. Paraanaliz'de yer alan yazısında Çetin Ünsalan'a göre, özellikle son bir haftadır Bakan Berat Albayrak'ın "dolarla yatıp, dolarla kalkıyor" 

Son olarak Albayrak “Elinde döviz olanlar eyvah eyvah diyor olabilir” dedi. Buna da gerekçe olarak FED’in politika değişimindeki eğilimi gösterdi.

"Ben olsam Amerikan Merkez Bankası’nın yaklaşımlarına bu kadar güvenmem. Çünkü yaptığı eylem kendi ekonomisiyle ilgili ve değişik bir göstergede aniden değişebilir" diyen Ünsalan şöyle devam ediyor: 


"Ayrıca kendi para birimimizin kaderini bir başka Merkez Bankası’nın yaklaşımına bağlayacak noktaya gelmemiş olmamız zaten başlı başına bir tartışma konusu. Yani medet yurtdışından umuluyor."

Peki dolar niye dile dolandı? Çetin Ünsalan'ın yanıtı şöyle:

"Bunun yanıtını Merkez Bankası’nın son rezerv ve döviz mevduat açıklamasından anlıyoruz. 15 Mart itibariyle döviz rezervleri Merkez Bankası nezdinde 73,7 milyar dolara geriledi. Nereden bakarsanız bakın 20 – 25 milyar dolarlık bir erime var. Ayrıca içindeki kullanılabilir nakit miktarının da çok tatminkar ölçülerde olmadığını biliyoruz.

Buna karşılık bireylerin yabancı para cinsinden mevduat ve fonları 105,7 milyar dolar ile tarihi zirveye çıktı. Yani bunu Türkçe tercümesi şirketler de, vatandaş da dövize yönelmeye devam ediyor.

İşte bu gerçek ekonomi yönetimini tedirgin ediyor. Bence tedirgin olmakta da haklılar. Fakat bunu çocukça ‘acımadı ki’ diye ortalarda dolaşarak anlatmak yerine, daha bilinçlendirici, güven verici, ciddi ve gerçekçi ekonomik temellere dayanan açıklamalarla yapmak gerekir.

Zira mevcut tavır çocukça olunca, insanların da aklına saklambaç oynarken yaptığımız ‘çanak çömlek patladı’ oyununu getiriyor."

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ