Türk: Kayyımın yaptığı soygunun dünyada bir eşi benzeri daha yok

Görevden uzaklaştırılarak yerine kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk, kayyım yönetimindeki belediyeye dönük yolsuzluk operasyonunu değerlendirdi: “Belediyenin bütçesi 375 bin, yapılan soygun 1 milyar TL’yi aşıyor."


İçişleri Bakanlığı tarafından bir süre önce kayyımı değiştirilen Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde üst düzey yöneticilerin de aralarında bulunduğu kişilere dönük yolsuzluk operasyonu belediyenin eski kayyımı olan Vali Mustafa Yaman dönemini inceleyen müfettişlerin yaptığı suç duyurusu üzerine başlamış, çok sayıda üst düzey yönetici ve belediye ile iş yapan kişiler gözaltına alınmıştı. Söz konusu operasyon kapsamında gözaltına alınanlardan biri olan Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ) İl Müdürü Mehmet Bulut’un da aralarında bulunduğu 4 kişi de tutuklandı.

KAYYIM, BELEDİYEYİ 1 MİLYAR TL’NİN ÜZERİNDE BORCA SOKTU 


Yolsuzluk, usulsüzlük, rüşvet, ihaleye fesat karıştırma, kayırma, zimmet gibi birçok suçlamanın yöneltildiği bazı şüphelilerin işlemleri ise sürüyor. Belediyeyi 1 milyar TL’nin üzerinden borca sokan eski kayyım yönetiminde yer alan kimi isimlere de yeni operasyonlar yapılacağı belirtiliyor.

‘KAYYIM YOLSUZLUKLARINI KAMUOYUNA SUNMUŞTUK’ 

31 Mart 2019 seçimlerinde yeniden Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin Eşbaşkanı olarak seçilen, ancak bir kez daha yerine kayyım atanan Ahmet Türk, belediyeye dönük operasyonları Mezopotamya Ajansı’na değerlendirdi.

Durumu “soygun” olarak nitelendiren Türk, kayyımların belediyeleri halktan kopardığını ve halka hizmetten uzak bir yer haline dönüştürdüğüne vurgu yaptı. Belediyede yolsuzluk yapıldığını daha önce de kamuoyunun bilgisine sunduklarını ifade eden Ahmet Türk, “Belediyede bir yolsuzluk olduğunu, şişirilmiş faturalar, doğrudan yapılan ihaleleri halkımızla paylaşmıştık. ‘Güvenlik’ diyerek ihaleler yapılmış. Bütün bu ihaleler akıl almaz bir şekilde yapılmış” dedi.

‘BELEDİYEYİ TAMAMEN SOYMUŞLAR’ 

Belediyedeki yolsuzluğu “dünyada görülmemiş bir soygun” şeklinde yorumlayan Türk, “Belediyeyi tamamen soymuşlar” dedi. Belediyenin bütçesinin 375 bin TL olduğunu ancak yapılan borçlanmanın bir milyar TL’yi aştığına dikkati çeken Türk, “Borç bütçenin üç katıdır. Dünyada böyle bir şey görülmemiştir. Ama baktığınız zaman da hizmete dönük hiçbir şey yapılmamış. Bu kadar borçlanmasına rağmen, bu kadar ihaleye rağmen bunların hiçbirisinin yapılmadığını görüyoruz. Mardin’e gittiğiniz zaman bir köy yolunda asfalt görürsünüz, Kızıltepe şehir merkezinde bile asfalt çalışması yaptık. Birinden başladık ama daha sonra bunlar durduruldu. Biz ilk dönem geldiğimizde 63 milyon TL borçla belediyeyi devraldık” diye konuştu.

‘NEREDEN BAKSAN REZALET’

İkinci dönemde belediye borcunun fırladığını anımsatan Türk, “Burada kayyımın bu konudaki rolü çok büyük. Çünkü bu ihalelerin çoğu Elazığlı bir şirkete verilmiş. 8 tane ihale bir şirkete verilmiş. Daha sonra şirket ismi değiştirilmiş ikinci bir şirket oluşturulmuş. Kamuoyunun gözünden kaçmak için aynı yerde başka bir şirket oluşturmuş. Bu şirkete de 3-5 tane ihale verilmiş. Nerede bakarsanız bakın bu bir rezalettir. Halkın parasını çarçur eden, yolsuzluğun, rüşvetin olduğu, paraların bir çok kişi tarafından bölüştürüldüğü bir belediyenin halka hesap vermesi gerekir” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ