TSK, darbeden yargılanan pilot eğitmenlerine sarıldı

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Hava Kuvvetleri Komutanlığı (HKK) neredeyse lağvedildi. Kurumda görevli subay, astsubay ve uzman çavuşların da aralarında bulunduğu askeri personelin yüzde 98.2’si darbe ve örgüt üyeliği iddiasıyla ihraç edildi.

Liyakatli ve iyi yetişmiş pilotların ve eğitmenlerin büyük çoğunluğu da 15 Temmuz sonrasında tutuklanarak cezaevine gönderildi. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), özellikle doğu ve güney sınırında yürütülen hava destekli operasyonlardaki zafiyet üzerine harekete geçti. TR724’ten Tuna Yıldız'ın ulaştığı bilgilere göre; kurumdan ihraç edilmiş ya da açığa alınmış pilot eğitmenleri yeniden göreve çağrıldı. Bazı eğitmenlerin göreve başladığı aktarıldı.

Hava Kuvvetleri eski Komutanı Orgeneral Abidin Ünal’ın da içerisinde bulunduğu bazı üst düzey subaylar, 15 Temmuz öncesinde Gülen hareketi mensuplarına yönelik fişleme listeleri hazırlandı. Hazırlanan dosyalarda ismi geçen hava kuvvetleri personellerinin büyük çoğunluğu darbe gecesi, üstlerinin talimatıyla göreve çağrıldı. Bunun üzerine yüzlerce masum asker, darbe iddiasıyla tutuklanarak cezaevine konuldu. Aralarında F16 pilotlarının da bulunduğu yüzlerce pilotun tutuklanması hava kuvvetlerinde ciddi zafiyet oluşturdu. Hava Kuvvetleri Komutanlığı (HKK) ABD ve Pakistan gibi ülkelerden pilot talebinde bulundu. Ancak isteğin karşılık bulmaması üzerine geçmişte Ergenekon ve Balyoz soruşturmalarında ismi geçen emekli pilotlar ve eğitmenler TSK bünyesine alındı. Ancak beklentiler sonuç vermedi. Yaklaşık 6 yıl boyunca istenilen düzeyde pilot yetiştirilemedi. Bu zafiyet NATO ve benzeri toplantılarda Türkiye’nin önüne konuldu.


Türkiye’den savunma bürokrasisine yakın kaynaklarından alınan bilgiler, askeri personelin eğitiminde yaşanan zafiyetleri gözler önüne seriyor. 15 Temmuz sonrasında HKK’nın yüzde 98.2’sinin tasfiye edildiğini aktaran kaynaklar, bu yetişmiş insan kaynağının yerini hala dolduramadıklarının altını çiziyor. Son birkaç aydır HKK’ndan ihraç olan ya da açığa alınan pilot eğitmenlerin yeniden göreve çağrıldığını aktaran kaynaklar, “Maalesef pilotlarımızın yetiştirilmesinde ciddi zafiyetler var. Geçen süre zarfında yeterli pilot yetiştirilemedi. Türk Hava Yolları (THY) ya da özel hava yollarında çalışan eski pilotlarda maaşların yetersizliğinden dolayı yeniden görevlerine döndü. Bundan dolayı da darbe iddiası ve örgüt üyeliği kapsamında yargılanan eski personellerin çoğunluğuna davet gönderdik. Bazıları geçtiğimiz hafta itibariyle geçici olarak eğitimlere başladı” ifadelerini kullandı.DARBEDEN YARGILANAN PİLOTLAR GÖREVE GÖNDERİLİYOR

TSK’nda 15 Temmuz sonrasında 30 bine yakın personelin KHK ile görevlerinden atılması bazı sorunları da beraberinde getirdi. Özellikle üstün beceri gerektiren meslek dallarında yeterli personelin olmaması, kurumu yeni arayışlara yönlendirdi. Ulaşılan bilgilere göre; darbe girişimi ve örgüt üyeliği kapsamında tutuksuz yargılanan ya da açığa alınan bazı pilotlar, sınır ötesi hava operasyonları için göreve çağrılıyor. Operasyonun ardından ise yeniden evine gönderiliyor.

Bunun son örneği Ankara’da duruşması devam eden bir darbe davasında yaşandı. TR724’e ulaşan bilgilere göre; yüzbaşı rütbesindeki bir asker duruşmasının olduğu gün bir operasyona katıldı. Yüzbaşının avukatı mahkemeye müvekkilinin görevde olduğu yönünde bir dilekçe sundu. Bir sonraki duruşmaya ise yüzbaşı katılarak ifade verdi. Mahkeme başkanı, bir önceki celseye neden katılmadığı yönünde bir soru yöneltti. Bunun üzerine ihraç yüzbaşı, “Efendim ben F16 pilotuyum. Geçtiğimiz duruşma günü de bir hava operasyonuna katılmak zorunda kaldım. Bundan dolayı gelemedim.” dedi. Mahkeme Başkanı da “Nasıl olur sen TSK’dan ihraç edilmedin mi?” diye sordu. İhraç pilot da “Evet efendim ihraç edildim. Ancak ihtiyaç olunca göreve çağrılıyorum. Benim gibi bazı meslektaşlarımda da operasyonlar için davet alıyoruz. Operasyonların sonrasında yeniden evimize gönderiliyoruz” diyerek cevap verdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ