Trump’a Türkiye baskısı artıyor: Senatoya karar tasarısı sunuldu

ABD’de Cumhuriyetçi Senatörler, Ankara’ya yaptırım için harekete geçti. Donald Trump’ın Türkiye’yi F-35 projesinden çıkarma kararını yeterli görmeyen senatörler, daha fazla yaptırım uygulanması için önerge verdi.
Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi almasını ABD’nin güvenlik çıkarlarına “doğrudan ve vahim bir tehdit” olarak tanımlayan senatörler Rick Scott ve Todd Young, Senatoya karar tasarısı gönderdi.


Yasal bağlayıcılığı olmayan tasarıyla ABD’nin Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasası (CAATSA) kapsamındaki yaptırımların Türkiye’ye tam olarak uygulanması istendi. Rusya tehdidi ve Türkiye’nin NATO üyeliğinin yeniden gözden geçirilmesiyle ilgili ABD Yönetimi’ne NATO toplantısı çağrısında bulunuldu.

TRUMP YAPMAZSA…

Senato Dış İlişkiler Komitesi’nin kıdemli üyelerinden Demokrat Senatör Bob Menendez de Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasının yeterli olmadığını açıkladı. Menendez, “Yasa açıkça, Rusya Federasyonu’nun savunma ve istihbarat sektörleriyle kayda değer işlemler yapılmasına yaptırım cezalarını şart koşuyor” diye konuştu. Menendez, Başkan Trump’ın CAATSA kapsamında Türkiye’ye yaptırım uygulamaması halinde, Senatoya zorlayıcı yasa tasarısı sunacağını söyledi.

5 YAPTIRIM SEÇMEK ZORUNDA

CAATSA’ya göre ABD Başkanı 12 yaptırımdan 5’ini seçmek zorunda. Yaptırımlar arasında vizelerin sınırlandırılması, ABD merkezli İhracat-İthalat Bankası’na erişimin engellenmesi, ABD finansal sistemiyle işlem yasağı ve ihracat lisanslarının iptali yer alıyor.

Trump, yaptırımların yürürlüğe sokulması ya da muafiyet tanınması için bir zaman çizelgesi belirlemeyen yasayı istediği gibi geciktirme hakkına sahip.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ