TMMOB: Deprem doğa olayı, afetse yöneticilerin pervasızlığıdır

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu, Elazığ depremi nedeniyle yaptığı açıklamada “Deprem bir doğa olayıdır, deprem sonrası yaşanan afet ise bugüne kadar önlem almayan bilimi dışlayan yöneticilerin pervasızlığıdır" dedi.


Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Elazığ ve Malatya depremiyle ilgili yazılı açıklama yaptı.

Elazığ ve Malatya’da gerçekleşen 6.8 şiddetinde depremin, yönetenlerin Marmara, Düzce ve Van depremlerinden ders almadıklarını gösterdiği belirtilen açıklamada şöyle denildi:


“Deprem bir doğa olayıdır, bu doğa olayı ile birlikte yaşamayı öğrenmek, önceden önlemler almak ise yapılması gerekendir. Depremlerle birlikte can ve mal kaybını en aza indirecek yapılı çevreyi ve nitelikli mimarlığı oluşturmak yerine, kentleri ranta kurban edenler, coğrafyanın yol göstericiliğini reddedenler, bilimi ve tekniği dışlayanlar, sağlıklı ve güvenli çevreler oluşturamazlar. Halkın can ve mal güvenliğini hiçe sayarak deprem toplanma alanlarını, parkları, rekreasyon alanlarını ve ormanları imara açmak üzere, ‘İmar Barışı’ adıyla imar affı ilan edildiği, yapının depreme dayanıklı olup olmadığına ilişkin sorumluluğunun mal sahibine yüklendiği, her türlü imar yolsuzluğunun yasal hale getirildiği bir ortamda sorumlular bellidir. Deprem bir doğa olayıdır, deprem sonrası yaşanan afet ise bugüne kadar önlem almayan bilimi dışlayan yöneticilerin pervasızlığıdır. En büyük afet bu pervasızlıktır.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ