THY uçağının lastiği patladı

Türk Hava Yolları'nın Paris-İstanbul seferini gerçekleştirmeye hazırlanan uçağının lastiği patladı. Uçak, beş saatlik rötarın ardından havalanabildi.


Airporthaber'in haberine göre THY'nin Airbus 321neo tipi uçağının lastiği patladı. TK1824 sefer sayılı uçuşu gerçekleştirmek üzere yolcu alımını yapan uçağı, push back sonrası bir anda durdu.

Uçağın etrafına acil müdahale ekipleri yanaştı. Yaklaşık 45 dakika uçak bulunduğu pozisyonda bekletilen uçak daha sonra yeniden körüğe yanaştırıldı. TC-LSB kuyruk tescilli uçağın lastiğin patladığı ve yolcuların uçaktan indirildiği belirtildi.


Uçağın lastiği değiştirildikten sonra yeniden yolcu alımı yapıldı ve sefer yaklaşık beş saatlik gecikme sonrası gerçekleştirildi. Tarifeli olarak 19:20'de İstanbul'a inmesi planlanan uçak 00:20'de İstanbul Havalimanı'na güvenli bir şekilde iniş yaptı.

Sitede yer alan bir başka haberde ise THY'nin 2009'daki kazasının hasıraltı edildiği belirtiliyor. New York Times gazetesinin 2009'da Amsterdam Schiphol Havalimanı'na inerken kırıma uğrayan Boeing 737-800 NG tipi Türk Hava Yolları (THY) uçağının, Hollandalı yetkililerin raporunda iddia edildiği gibi başlı başına pilot hatası nedeniyle düşmediği, kazada "riskli tasarım seçimlerinin ve hatalı güvenlik değerlendirmelerinin" de rolü olduğunu yazdı.

Gazete, araştırmayı yapan Hollanda Güvenlik Kurulu'nun Boeing ve ABD federal güvenlik yetkililerinin baskısıyla nihai raporunda üretici firmaya sorumluluk yüklemekten kaçındığını öne sürdü.

25 Şubat'ta düşen uçakta 3'ü pilot, 1'i kabin memuru ve 5'i yolcu olmak üzere toplam dokuz kişi hayatını kaybetmiş, 50 kişi de yaralanmıştı.

Mayıs 2010'da yayımlanan raporda kazanın temel nedeninin uçak üzerindeki iki yükseklik göstergesinin farklı değerler göstermesi olarak açıklanmıştı.

Yaklaşma sırasında otopilotun bu yükseklik farklılığı nedeniyle uçağın hızını düşürdüğü ve pilotların bu durumu geç fark ederek zamanında müdahale edemediği öne sürülmüştü.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ