Tek tip hukuksuzluğu Silivri'de de başladı!

Duruşma için ceza infaz kurumu dışına çıkarılan tutuklu veya hükümlülere giydirilecek.
OHAL kapsamında alınan kararla ‘Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar’ nedeniyle cezaevinde hükümlü ve tutuklu bulunanların giyecekleri badem kurusu ve gri renkli tulumlar, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’ne gönderildi. Cezaevinde tutuklu olanlara yönelik bu uygulamanın mahkemeleri olumsuz etkileyecek olması ve insan haklarına aykırı bulunmasından dolayı eleştiriliyor.

Düzenlemeyle, ülke genelinde yargılanan 6 bin 800 kişinin badem kurusu renginde, 51 bin 700 kişinin de gri renkte tek tip kıyafetle duruşmalara katılacağı belirtilmişti.

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında, “Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar” nedeniyle cezaevinde hükümlü ve tutuklu bulunanların giyecekleri badem kurusu ve gri renkli tulumlar, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’ne gönderildi.


Cezaevinin deposunda tutulan kıyafetler, yönetmeliğin yürürlüğe girmesinin ardından, duruşma için ceza infaz kurumu dışına çıkarılan tutuklu veya hükümlülere giydirilecek.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ