TBB üç adayı seçti: ‘Anayasa Mahkemesi’ndeki dengeler daha da iktidar lehine kayabilir’

Türkiye Barolar Birliği (TBB), emekliye ayrılacak Celal Mümtaz Akıncı yerine Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeliği seçimi için Meclis'e göndereceği üç adayı seçti.

82 baro başkanının katıldığı seçimde, Çorum Baro Başkanı Kenan Yaşar, Diyarbakır Barosu üyesi Avukat Zülal Erdoğan Bilal ve Erzurum Baro Başkanı Talat Göğebakan en çok oyu alan üç aday oldu.

DW Türkçe'de yer alan habere göre, daha önce AKP'den milletvekili aday adayı olan Çorum Baro Başkanı olan Kenan Yaşar'ı bizzat Adalet Bakanlığı'nın desteklediği iddia edildi.


Kulislerde, Yaşar'ın Meclis'ten AKP ve MHP oylarıyla seçileceği konuşuluyor. Erzurum Baro Başkanı olan Talat Göğebakan ise 2017'de MHP'den istifa etmişti.

Üç adayın isminin Meclis'e bildirilmesinin ardından Genel Kurul'da oylama yapılacak. Meclis'in belirleyeceği yeni üye, AYM'deki dengeleri etkileyecek.

Birinci tur oylamada üçte iki çoğunluk yani 400 milletvekilinin oyu gerekiyor. Ancak Cumhur İttifakı'nın Meclis'te böyle bir çoğunluğu yer almıyor. İkinci turda ise salt çoğunluk, yani 301 milletvekilinin oyu yeterli olacak. AKP ve MHP'nin oyu bu sayıyı karşılıyor.

TBMM'de üç aday arasından AKP ve MHP'li vekillerin kendilerine yakın bir ismi seçmesine kesin gözüyle bakılıyor. Bu durum, AYM'deki dengeleri kritik bir şekilde etkileyecek.

Yüksek Mahkeme'de şu an arasında Başkan Zühtü Arslan'ın bulunduğu 6 muhalif üyeye karşılık, 9 kişilik iktidara yakın grup öne çıkıyor.

Emekli olacak olan Celal Mümtaz Akıncı, bu muhalif 6 kişi arasında yer alıyordu. Meclis'ten gelecek yeni üyeyle birlikte, iktidara yakın üyelerin sayısının en az 10 olacağı ifade ediliyor.

Böylece AYM'deki denge 5'e karşılık 10 olacak. HDP hakkında açılan kapatma davası bu tablodan doğrudan etkileyebilecek. Çünkü kapatma kararı için üçte iki çoğunluk aranıyor. Yani 10 üyenin oyu, kapatma kararı için yeterli olacak.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ