Tayyip Erdoğan sokağa çağırdıklarını Saray’a çağırmadı

Saray’da düzenlenecek 15 Temmuz’un etkinliğine, o gece AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından bizzat sokağa çağrılarak yaralanan 15 Temmuz gazilerinin çağrılmadığı ortaya çıktı.15 Temmuz darbe girişiminin 4. yılı nedeniyle Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı eşgüdümünde, Türkiye genelinde, programlar hazırlandı. Başkanlık’tan yapılan açıklamada, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz’da, Beştepe’deki 15 Temmuz Anıtı’na çiçek bırakacağı ve ardından TBMM’de düzenlenecek anma programına katılacağı kaydedildi. Erdoğan’ın, Meclis’teki anmadan sonra ise şehit ailelerini sarayda ağırlayacağı belirtildi. Saray’daki programa “gazilerin davet edildiğine yönelik” bir ifade yer almadı.


GAZİLERE VETO

Saray’dan, kendileri için toplanan paraların ödenmesi için AKP Genel Merkezi önünde eylem yapan 15 Temmuz gazilerine veto geldiği iddia ediliyor.

Gaziler, geçtiğimiz günlerde, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile AKP Genel Merkezi önünde, kendileri için halktan toplanan 309 milyon liranın ödenmesi için basın açıklaması yapmıştı. Eyleme polisin müdahalesi sert olmuş, bazı gaziler hastanelik olmuştu.

DURUŞUMUZU SARAY’DA DA SERGİLERİZ DİYE ENDİŞELİLER

Bu eylemlerin Saray ile aralarında gerginliğe neden olduğunu söyleyen, 15 Temmuz gazilerinden Ufuk Yegin Cumguriyet gazetesine konuştu. Yegin, “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile AKP Genel Merkezi önündeki duruşumuz Cumhurbaşkanının huzurunda sergilenir diye büyük bir endişe içindeler. Bizi çağırsalardı da gitmezdik. Sokağa çağırdılar ama Saray’a çağıramıyorlar” dedi.

15 Temmuz’dan sonra verilen sözlerin tutulmadığı ve toplanan yardımların dağıtılmadığı gerekçesiyle eylem yapan gazilerden Ufuk Yegin, Saray’daki etkinliğe sadece Meclis’te görev yaparken gazi olan polislerin çağrıldığını, sivil gazilerin ise davet edilmediğini söyledi. Etkinliğe hem yaptıkları eylemlerin hem de etkinlik sırasında tepki gösterme ihtimali nedeniyle çağrılmadıklarını düşündüklerini söyleyen Yegin, “Bu, ‘Sesinizi yükseltirseniz biz de sizi sileriz’ manasına gelen bir tavır” ifadelerini kullandı.

BİZİ YOK SAYARAK 15 TEMMUZU İNKAR EDİYORLAR

“Sivil gazilere sırt dönüldüğünü” dile getiren Yegin, “Bizi çağırsalardı da gitmezdik. Bizi yok sayarak kendilerini ve 15 Temmuz davasını inkâr etmiş oluyorlar. Bizi sokağa çağırdılar ama Saray’a çağıramıyorlar” dedi. Üst düzey yetkililerin 15 Temmuz paylaşımlarında şehit vurgusu yaptıklarına ancak gazilere değinmediklerine de dikkat çeken Yegin, “Bu, gazilere yapılan büyük bir saygısızlık. Gaziler bunu asla unutmaz” ifadelerini kullandı.

ALTERNATİF ANMA

Öte yandan bir grup 15 Temmuz gazisi, 15 Temmuz’da, “Ferman sarayınsa, meydan bizimdir” sloganı ile “Şehitler ve şahitler buluşması” düzenleyeceklerini açıkladı. Gaziler, 15 Temmuz, saat 08.30’da, Ankara’daki Karşıyaka Şehitliği’nde buluşacak.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ