​Sürgündeki iki insan, farklı hikâyeler, ortak duygu: Özlem

Hizmet Hareketi gönüllüsü oldukları gerekçesiyle Türkiye’de maruz kaldıkları baskı ve zulümlerden dolayı ülkesini terk etmek zorunda kalan insanların hikâyeleri, Advocates of Silenced Turkey isimli Youtube kanalında yayınlanmaya başladı.
Yayınlanan bölümde Hizmet Hareketi’ne bağlı eğitim kurumlarında felsefe öğretmenliği yapan Yasin ile lise çağındaki genç bir kızın, iki farklı yaşamın Türkiye’den ayrılış hikâyesi yer aldı.

Yasin öğretmen, AKP’li bakanlara yönelik yürütülen 17/25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrası hayatlarında değişimin başladığını anlatıyor. 15 Temmuz sonrası ise eşi ile birlikte arandıkları dönemden bahseden Yasin Öğretmen, eşinin 4’üncü çocuklarını dünyaya getirirken yaşadığı zorlukları anlatırken gözyaşlarına hâkim olamıyor.
Türkiye’den ayrılmak zorunda kalan Yasin Öğretmen, ailesi ile birlikte Yunanistan’a geçerken yaşadıkları Meriç Nehri’ndeki anıları anlatırken sanki tekrar o günleri yaşıyor gibiydi.

Diğer bir hikâye ise lise çağında genç bir kızın, erken yaşta hayatın zorlukları ile karşı karşıya kalması anlatılıyor. Babasının cezaevine girerken biranda erken yaşta hayatı değişen genç kızın, ülkesinden neden kaçması gerektiği aktarılıyor.

Türkiye’den ayrılmak zorunda kalan iki farklı insanın yaşadıkları ve ortak duygusu, “Özlem” konusunun yer aldığı hikaye tarihe not düşüyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ