SP liderinden AKP ile ittifaka üç şart

Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, yanlışlarından dönmesi halinde AKP ile ittifak yapabileceklerini söyledi.


Hangi koşullarda AKP ile ittifak yapabileceğinin sorulması üzerine, Karamollaoğlu üç ana konuya dikkat çekti ve, "Beni cumhurbaşkanı adayı ilan ederlerse olabilir. Ben bu konuya girmem de derlerse ki “Abi gel seni cumhurbaşkanı adayı yapalım”, o zaman kavgasız dövüşsüz gireriz. Veya “Başkanlık sistemini değiştirelim” diyebilirler veya bugüne kadar bizim itiraz ettiğimiz bütün hukuksuzlukları ortadan kaldırır, yanlışlarından dönerlerse AK Parti ile ittifak yapabilirim. Dediğim gibi, bunlardan birisinin olması lazım" dedi.

Sözcü gazetesinin haberine göre, Karamollaoğlu, Millet İttifakı'nda yer alıp almayacağıyla ilgili ise, "Bunu zaman gösterecek. Bu konuya şimdiden girmiyorum ama Millet İttifakı'nın hangi prensiplerle hareket etmesi gerektiğini ve edeceğini görüyorum, seçime doğru biz de nerede yer alacağımızı deklare edeceğiz" ifadelerini kullandı.


Karamollaoğlu, 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmasıyla ilgili de, "Tekrar getirirsiniz gündeme, sorumluları yargılarsınız, bu zor bir şey değil. Geçmişte de 'AK Parti bütün yanlışlarından dönerse, AK Parti'yle olabilirim' dedim. Önce bu sistemi değiştirelim, güvenilir bir cumhurbaşkanı seçelim, ondan sonra da konuları görüşelim" yorumunu yaptı.

Millet İttifakı'nın olası cumhurbaşkanı adayıyla ilgili ise, Karamollaoğlu şunları söyledi:

"Millet İttifakı'nın seçime yakın bir tarihte aday belirleyeceğini düşünüyorum, daha erken bir aday belirlemek isabetli olmaz çünkü kim aday olursa olsun Cumhur İttifakı'ndaki gibi tereddüt gösterilemeyen bir aday olmaz. Kılıçdaroğlu aday olabilir ancak olduğu takdirde belli kesimlerden bir tepki de gelebilir, Meral Hanım da aday olabilir, ona karşı da başka kesimlerden tepki gelebilir.

Milletin teveccühünü alması lazım, artık partici bir yaklaşımla Millet İttifakı bir aday belirleyemez. Bu ülkede AK Parti'nin ve Milliyetçi Hareket Partisi'nin dışında herkesi kucaklayabilecek bir adayın bulunması zor değildir, bulunur mutlaka."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ