Sokağa çıkma yasaklarında öldürüldü, dosyası 30 aydan sonra bir günde kapatıldı

Sokağa çıkma yasakları döneminde öldürülen Ali Bağdur'un 30 aydır raftan indirilmeyen dosyası bir günde "görevsizlik”, bir ay sonra da "takipsizlik" kararıyla kapatıldı.


Şırnak’ın Cizre ilçesinde 14 Aralık 2015’te ilan edilen sokağa çıkma yasağının devam ettiği 11 Ocak 2016’da yurttaşlar tarafından cenaze aracına teslim edilerek, hastaneye götürülen Ali Bağdur’un öldürülmesine ilişkin Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmada “takipsizlik kararı” verildi.

Bağdur’un hakkında herhangi bir karar olmamasına rağmen yasak döneminde Cizre’de olmasını dayanak göstererek, “örgüt üyesi” olduğunu iddia eden Savcılık, yaşamını yitirmesinin ise “hukuka uygun bir emrin yerine getirilmesi” sonucunda yaşandığı değerlendirmesinde bulundu.


Savcılığın 8 Kasım 2019’da verdiği kararda, şu ifadeler yer aldı:

“Ali Bağdur’un ölümünde güvenlik güçlerinin yukarıda belirtilen amaçlar doğrultusunda almış oldukları operasyon emrini yerine getirmek için, örgüt mensuplarının silahlı ve bombalı eylemlerde bulundukları mahallelerde bulunuyor olmaları sebebiyle yetkili bir merciden almış oldukları hukuka uygun bir emri yerine getirdikleri…” 

Takipsizlik kararının verilmesi üzerine dosyanın alelacele kapatıldığı ortaya çıktı. Cizre Savcılığı'nın dosya hakkında 6 Mayıs 2017’de “daimi arama kararı” verdiği, 30 ay boyunca rafa kaldırılan dosya ile ilgili işlem yapmadığı görüldü.

Dosya hakkında uzun zaman işlem yapılmaması üzerine Bağdur ailesinin avukatları, dosyanın akıbetini sormak üzere 30 Ekim 2019 tarihinde Cizre Savcılığı'na dilekçe verdi. Savcılık, Bağdur ailesinin avukatlarına dilekçenin “gereğinin yerine getirileceği” cevabı verdi. 

Bu süreçte “yoğunluk” gerekçesi sunularak avukatlara “daimi arama kararı” nedeniyle yapılan inceleme olup olmadığı bildirilmedi. Ardından ise, avukatların talebinin yerine getirilmesi için “katibin askerden dönüşünü” beklemeleri istendi. 

Cizre Savcılığı, avukatların dosyanın akıbetini sormak için 30 Ekim 2019’da verdiği dilekçeden bir gün sonra dosya hakkında “görevsizlik kararı” vererek, dosyayı Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi.

Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı da 8 Kasım’da dosya ile ilgili “takipsizlik” karar verdiği ortaya çıktı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ