Senatörden ABD Dışişleri Bakanı’na mektup: Enes Kanter’e destek verin

Oregon Eyaleti Senatörü Ron Wyden, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya Enes Kanter hakkında bir mektup yazdı. Senatör mektupta, Türk hükümetine muhalif olan Kanter’e destek verilmesi gerektiğini yazdı.
ABD’li bir senatörün Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya Türk hükümetine muhalif NBA oyuncusu Enes Kanter’e destek çağrısı içeren bir mektup yazdığı ortaya çıktı.


FOX News’in haberine göre NBA’in oyuncusu Enes Kanter’i, Amerikan hükümetinin desteklemesi gerektiğini belirten mektup Pompeo’ya ulaştı. Anavatanı Türkiye’deki hükümeti açıktan eleştirmesiyle bilinen Kanter’e destek isteyen mektubun cuma günü gönderildiği öğrenildi.

Oregon Eyaleti Senatörü Ron Wyden tarafından kaleme alınan mektup, Türk hükümetinin, hakkında uluslararası tutuklama kararı çıkarttığı Kanter’in savunulması gerektiğini Pompeo’ya tavsiye ediyor.

ERDOĞAN, BİRÇOK ALINGAN DİKTATÖR GİBİ KANTER’İN PEŞİNİ BIRAKMIYOR

Amerikan medya kuruluşu, İstanbul başsavcısının Kanter hakkında iade talebi hazırladığını hatırlattı ve senatörün ABD Dışişleri Bakanına mektubunu detaylarını açıkladı.

Pompeo’ya seslenen Wyden, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisinden önceki birçok alıngan diktatör gibi, Kanter ve ailesinin peşini bırakmıyor” dedikten sonra mektubunda şu ifadelere yer verdi:

“Amerika, ifade ve düşünce özgürlüğüne yapılan bu kadar bariz bir saldırıda sessiz kalamaz ve kalmamalı. Bu duruş, söz konusu tiksindirici tavır, sözde dost ve müttefiklerimiz tarafından gösteriliyorsa daha da güçlü bir şekilde ortaya konulmalıdır.”

Wyden, söz konusu mektupta Pompeo’yu Enes Kanter’i Türk Hükümeti’ne karşı müdafaa etmeye davet etti.

ANKARA’NIN İADE TALEBİNİ CİDDİYE ALMIYORUZ

Amerikalı senatör, “Kanter’in davasını, gerek halka açık gerekse özel şekilde ele almanızı ve bunun devlet kayıtlarına Amerika’nın kırmızı bülten ve iade talebini ciddiye almadığı şeklinde düşülmesine davet ediyorum” diye yazdı.

Oregonlu senatöre göre, Kanter, sürgünde bulunan Fethullah Gülen’e yakınlığıyla biliniyor ve bu durum onun politik bir hedef olmasını daha da güçlendiriyor.

KANTER’İN “ÖLDÜRÜLEBİLİRİM” SÖZLERİNE GENİŞ YER AYIRDI

FOX haberinde, “2016’da Ankara’daki bombalı saldırı sonrasında Erdoğan’ı eleştirmeye başlayan Kanter, o tarihten beri ölüm tehditleri alıyor ve uluslararası seyahat sorunları yaşıyor” bilgisini de paylaştı.

Kanter, ocak ayında can güvenliği olmadığı için takımının -şimdi Portland Blazer oyuncusu- 17 Ocak’ta Washington Wizards ile Londra’da yapacağı karşılaşmaya katılmama kararı aldığını açıklamıştı.

Kendisine İngiltere’ye giderse gerçekten öldürülebileceğini düşündüğü sorulduğunda “Evet, kolayca. Orada bir sürü ajanları var. Beni kolayca öldürebilirler. Ve bu çok çirkin bir olay olur” dedi.

POMPEO’NUN TÜRK HÜKÜMETİYLE ARASI ÇOK İYİ DEĞİL

Trump hükümetine yakınlığıyla bilinen FOX News’in haberinde şu ifadeler yer aldı:
“Ocak ayında, Amerikan birliklerinin Suriye’yi terk etmeye hazırlandığı süreçte, Washington’un, Türkiye’nin Kürtleri ‘katletmesini’ engellemek istediğini ifade eden ve Türk Dışişleri tarafından eleştirilen Pompeo’nun kendisinin de Türk Hükümetiyle arası çok iyi değil.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ