Şehir Üniversitesi krizi: Nobel ödüllü Aziz Sancar istifa etti

Şehir Üniversitesi ile iktidar arasındaki kriz “dolandırıcılık” suçlamasıyla büyürken, Türkiye’nin Nobel ödüllü bilim insanı Aziz Sancar’ın üniversitenin mütevelli heyetinden istifa ettiği ortaya çıktı.Sözcü yazarı Serpil Yılmaz, bugünkü köşesinde “Nobel 2015 Kimya Ödülü'nü alan üç bilim insanından birisi olan Prof. Dr. Aziz Sancar, İstanbul Şehir Üniversitesi (Şehir) Mütevelli Heyeti üyeleri arasında görünüyordu, istifa etmiş. Hem yazılı hem ‘avukat’ kanalıyla… Belli ki her şey resmi; ispatlı, delilli olsun istemiş” diye yazdı.


Aziz Sancar’ın kendisine “Şehir Üniversitesi'nin nerede olduğunu bile bilmiyorum. Sayın Ahmet Davutoğlu'nun isteğiyle mütevelli heyetine katılmayı 2016'da kabul ettim” dediğini aktaran Yılmaz, “Sancar, Şehir Üniversitesi'nden istifasını ‘Son yılda sorunlar çıkınca istifa ettim, hem yazılı olarak ve hem de avukatım vasıtasıyla…’ cümlesi ile açıklıyor. Son yıldan hangi yılı kastettiği anlaşılmıyor... 2019 yılı itibarıyla Davutoğlu'nun AKP'den ayrılması; 2015-2016 itibarıyla üniversitenin ekonomik ve idari yapısında yaşanan krizler, kritik eşiklerdi. Ya da etkili biri Sancar'ı arayıp ‘Hocam ne işin var orada. Çarşı karıştı, ayrıl’ telkininde bulundu” ifadelerini kullandı.

Sancar'ın “Eğer beni takdir ediyor ve gençlere ilham verdiğimi düşünüyorsanız lütfen beni politikadan uzak tutun” dediğini de aktaran Yılmaz “Haddime mi Nobel ödüllü bir bilim insanını takdir etmek!.. Ne yalan söyleyeyim, içimden ‘Sancar siyaset ile akademinin arasına sınır çekilmesi gerektiğini söylese’ diye geçirmedim değil” dedi.

Şu anda üniversitenin elinde yaklaşık 245 milyon TL ana para ve faizleriyle Halkbank'a olan kredi borcunun bulunduğuna dikkat çeken Yılmaz “Tahsis ve devri iptal edilmiş arsada inşa edilen koca kampüs… Bu arada Halkbank ‘dolandıcılık’ davası da açarsa, Davutoğlu'nun karşı hamlesi belli: Mal varlığını açıkla!” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şehir Üniversitesi’yle ilgili yaptığı açıklamada eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, eski Başbakan yardımcıları Mehmet Şimşek ve Ali Babacan'ı hedef almıştı.

Ahmet Davutoğlu’ndan “malum zat” diye bahseden Erdoğan "Şehir Üniversitesi’nin tahsisini başbakanlığım sırasında ben yaptım. Tahsisini ben yaptığım halde malum zat başbakan olunca bunu mülkiyet devrine dönüştürdü. Bu yapılamaz” demiş; Davutoğlu, Babacan ve Şimşek’i Halkbankası'nı “dolandırmakla” suçlamıştı.

Erdoğan’ın bu açıklamalarının ardından Ahmet Davutoğlu’dan açıklama gelmişti. Davutoğlu açıklamasında bir çağrı yaparak  Cumhurbaşkanı Erdoğan da dahil olmak üzere yaşayan bütün eski ve mevcut Cumhurbaşkanları ile Başbakanların ve onların birinci derece akrabaların siyaset öncesi ve sonrası mal varlıklarının tespiti için Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını talep etmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ