Seçim gecesi YSK’nın da veri akışını kestiği ortaya çıktı

CHP tarafından yapılan 31 Mart analizinde YSK’nın 31 Mart’ta siyasal partilere gönderdiği seçim verilerini kestiği tespit edildi. Anadolu Ajansı da veri akışını durdurmuş ve büyük tepki almıştı.
CHP; Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) 31 Mart akşamı sandıkların batıda sayılmaya başlandığı saat 17.00’den 23.00’e kadar geçen 6 saat içerisinde 31 bin 186 sandığın bulunduğu İstanbul’da yalnızca 63 sandık sonucuna ilişkin veri akışı gerçekleştirdiği belirlendi.


İSTANBUL BİLGİLERİ PARTİLERLE PAYLAŞILMADI

Aynı zaman aralığında Ankara ve İzmir’deki sandıkların neredeyse yarıya yakınının sonuçları YSK’nın sisteminden siyasal partilere gönderilmesine karşın İstanbul’a ilişkin bilgilerin gönderilmemesi akılları karıştırdı.

ANKARA’DA 4.2 BİN, İZMİR’DE 3.6 BİN İSTANBUL’DA HİÇ

Cumhuriyet’te yer alan habere göre CHP, 31 Mart akşamı YSK’nın partilere gönderdiği verilere ilişkin kayıtları İstanbul, Ankara ve İzmir büyükşehir sonuçlarıyla karşılaştırdı. Buna göre 31 Mart akşamı YSK’nın, 23.00 itibarıyla 12 bin 180 sandığın bulunduğu Ankara’da toplam 4 bin 234 sandık sonucunu, 10 bin 161 sandığın bulunduğu İzmir’de toplam 3 bin 645 sandık sonucunu paylaşırken, İstanbul’da ise aynı saat itibarıyla daha fazla sandık olmasına karşın neredeyse hiçbir bilgi göndermediği belirlendi.

YSK VERİ AKIŞINA ENGEL OLDU

YSK’nın saat 23.00 itibarıyla 31 bin 186 sandık bulunan İstanbul’dan yalnızca 63 sandık sonucu bilgisini gönderdiği tespit edildi. Analizde, saat 00.00’da bu sayının 9 bine yükselmesine karşın saat 01.00 ile saat 02.00 arasında da YSK sisteminde veri girişi yapılan sandık sayısının sabit kaldığına dikkat çekilerek, YSK sistemine söz konusu saat aralığında hiçbir veri girişi yapılmadığı ifade edildi. Ankara ve İzmir’de ise İstanbul’un aksine saatlik dilimlere bakıldığında veri girişi yapılan sandık sayısının düzenli bir artış gösterdiğine de dikkat çekildi. CHP, YSK’nın seçim akşamı İstanbul’un kaybedildiğinin anlaşılması üzerine veri akışına engel olduğu görüşünü savundu.

CHP SİSTEMİ İŞİNİ YAPTI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, CHP sisteminin kusursuz şekilde çalışarak seçim sonuçlarının elde edilmesinde önemli bir rol oynadığını belirterek, “CHP sistemi, başta İstanbul olmak üzere birçok şehirde iktidar tarafından yapılan manipülasyonları etkisiz hale getirmiştir” diye konuştu. CHP’li Adıgüzel, kurulan sistemin herhangi bir aksaklık olmadan çalışmasının seçim gecesi moral üstünlüğünün elde edilmesinde de etkili olduğuna işaret etti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ