‘Saray’a düğün hediyesi’: Kobani 6 yıl sonra mı aklınıza geldi

Aralarında Ayhan Bilgen, Emine Ayna, Ayla Akat Ata, Sırrı Süreyya Önder, Alp Altınörs, Altan Tan gibi isimlerin de olduğu 82 siyasetçinin gözaltına alınmasına siyaset dünyasından sert tepki geldi.


CHP’li Sezgin Tanrıkulu, pek çoğu daha önce aynı dava kapsamında yargılanan, hapis yatan, ifade veren isimlerin tutuklanması ‘Ankara Başsavcısı’nın Saray’a düğün hediyesi’ olarak yorumladı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü ‘Kobani soruşturması’ kapsamında 82 kişi hakkında gözaltı kararı verilerek bu isimlerin bulundukları illerden toplanmasına toplumun birçok kesiminden sert tepkiler geldi.


“SARAY’A DÜĞÜN HEDİYESİ”

Konuyla ilgili en sert tepki CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Sezgin Tanrıkulu’ndan geldi. Ankara Başsavcısı Yüksel Kocaman’ın düğününden sonra Saray’a giderek Erdoğan’la görüşmesini hatırlatan Tanrıkulu, “Ayhan Bilgen, Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan ve bir çok siyasetçi sabah saatlerinde gözaltına alındılar. Nedeni 6-8 Ekim 2014 Kobane olaylarıymış. Aradan tam 6 yıl geçmiş, soruşturulmuş, ifade vermiş ve yargılanmışlar. Bu sabah yapılan gözaltılar Saray’a düğün hediyesidir!” ifadeleriyle göz altıya tepki gösterdi.

“İKTİDAR MUHALEFETİ TOPYEKUN YOK ETMEK İSTİYOR”

Anavatan Partisi eski Genel Başkanı Nesrin Nas ise “Oy kaybeden, ülkeyi yönetemeyen iktidar, her gün bir skandalın patladığı ülkede sessizliği sağlamanın yolunu muhalefeti topyekûn yok etmek olarak görüyor” dedi.

“6 YIL SONRA MI GÖZALTI AKLINIZA GELDİ”

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ise tepkisini “6 yıl sonra mı gözaltı aklınıza geldi.!? Kobani olayları nedeniyle 82 HDP’liye gözaltı. Bahane bulacak ya! Ülkeye bak istediğin zaman geçmişten gözaltı nedeni seç! Ey muktedirler sizin geçmişiniz de şu anınız da geleceğiniz de berbat! Zulmedenler kurtuluş bulamaz!” sözleriyle dile getirdi.

“SARAY’DAN GELEN TALİMATLA, SARAY’IN SAVCISI ARKADAŞLARIMIZI GÖZALTINA ALDI”

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan ise “Saray’dan gelen talimatla, Saray’ın savcısı arkadaşlarımızı gözaltına aldı. Hesap HDP’yi bitirmek. Ne faşistler bu hayali kurdular, hepsi tarihin çöp sepetinde… HDP özgürlük umududur. Bu büyük umuda diz çöktüremezsiniz!” dedi.

“OLAYIN ÜSTÜNDEN 6, SORUŞTURMANIN ÜSTÜNDEN 4 YIL GEÇMİŞ”

İnsan Hakları Hukukçusu Kerem Altıparmak da 2014’te gerçekleşen Kobani olaylarına ilişkin suçlamalar HDP’li vekillerin ilk gözaltına alındığı 2016’da da olduğunu hatırlatarak, “Yani olayın üstünden 6, soruşturmanın üstünden en az 4 yıl geçmiş. Şimdi ne delil bulundu da 6 yıl sonra HDP’li siyasetçilere operasyon yapılmaya karar verildi?” dedi.

“PEK ÇOK ŞÜPHE BARINDIRIYOR”

Gelecek Partisi kurucularından ve Adalet Politikaları İzleme Kurulu başkan Yardımcısı Bahadır Kurbanoğlu ise gözaltıların ‘zamanlamasına’ dikkat çekerek, “Her toplumsal olayın mağdurları adalet bekler Lakin 6 yıl önceki hadiseyle ilgili geçen yıl başlatılan soruşturmanın başında olan şahsın tam da eleştirilen Külliye fotoğrafının ardından siyasi figürlere bu gözaltıların gelmesi, başta gündem karartma olmak üzere pek çok şüphe barındırıyor” yorumunda bulundu.

“GÖZALTILARIN HUKUKİ GEREKÇELERLE OLDUĞUNU DÜŞÜNMEK ABESLE İŞTİGAL”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu: “Olaydan 6 yıl sonra Ayhan Bilgen, Altan Tan, Süreyya Önder ve diğerlerinin sırf hukuki gerekçelerle gözaltına alınmış olduğunu düşünmek abesle iştigal olur. Yargıyı araçsallaştıran siyaset anlayışı adalet duygusunu ezdikçe terör örgütlerini sevindirir. Devlet adaletle yönetilir.”

“HEPİMİZİN ÖLMESİNİ İSTİYORLAR”

İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, gözaltılarla ilgili, “İçimden geçen şu; ‘hepimizin ölmesini istiyorlar’! Net duygum bu.. Bu yüzden, daha çok yaşayalım ve çoğalalım..” yorumunda bulundu.

“GÖZALTILAR HUKUKİ DEĞİL, SİYASİ”

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin: “6 yıl önceki Kobani olayları gerekçesiyle bugün yapılan gözaltılar hukuki değil siyasidir. Anayasa Mahkemesi’nin daha önce hak ihlali kararı verdiği Ayhan Bilgen’in de gözaltına alınması konunun siyasi olduğunun delilidir.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ