Saray ittifakı, yerel seçimler için çözümü ‘düşük profilli adaylar’da buldu!

AKP kulislerinde yerel seçim için her ilde aday çıkarılacağı konuşulurken MHP, iki partinin kendi kalelerinde güçlü adayla, diğer partinin 'düşük profilli' adayla seçime girmesi formülü üzerinde duruyor
AKP’nin başlattığı saha çalışmasında MHP’yle yerelde ittifaka tabanın da sıcak baktığı sonucunun çıktığına dikkat çekilirken, her iki parti arasında olası ittifakta, 24 Haziran seçimlerinde olduğu gibi yerel seçimlerde de kendi adayını çıkarma eğilimi ağır basıyor. MHP cephesindeyse, Cumhur İttifakı öncesinde Bahçeli’nin, her konuşmasında “ MHP’nin tüzel kişiliği haiz bir parti olduğu” vurgusunu yaptığına dikkat çekilerek, 24 Haziran seçimlerinde de ittifakın parti tüzel kişiliklerini koruyarak yapıldığının altı çiziliyor.


‘Pusulada birliktelik kurulamıyor’

Ancak anayasal zorunluluktan dolayı iki parti, 24 Haziran’da olduğu gibi yerel seçimlerde “pusulada birliktelik” kuramıyor. Bu nedenle yerelde ittifakın MHP’nin belirlediği gibi ‘protokolde birliktelik’ esasıyla gerçekleştirilebileceği değerlendiriliyor.

İttifakta öncelik 3 büyükşehir

Ankara, İstanbul ve İzmir’de Cumhur İttifakı’nın kaybetmesi durumunda, hem Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin yeniden tartışmaya açılacağı hem de AKP iktidarının devlet yönetimindeki otoritesinin sarsılabileceği ifade edilirken, iki partinin sistemi tartışmaya açtırmamak için Ankara, İstanbul ve İzmir’de ittifaka gitmesinin öncelikli olduğu vurgulanıyor. MHP’nin Ankara, İstanbul ve İzmir’de AKP’ye vereceği desteğe karşı AKP’nin de MHP’ye Mersin, Adana ve Manisa’da aynı ölçüde destek vereceği belirtiliyor.

HDP’li belediyelerde MHP’den AKP’ye destek

MHP’deyse olası ittifakta, kayyum atanan HDP’li 102 belediyenin de Cumhur İttifakı’na geçmesi için o bölgede AKP’nin desteklenmesi gerektiği ifade ediliyor. Özellikle Kürt illerinde, HDP’li belediyelerin çoğunda MHP, AKP’ye destek verecekken, AKP’nin de 24 Haziran seçimlerinde MHP’nin oyunu artırdığı illerde MHP’ye destek çıkacağı belirtiliyor.

‘Düşük profil’ çözümü

Edinilen bilgiye göre, MHP’nin destekleneceği illerde AKP’nin, AKP’nin destekleneceği illerde de MHP’nin ‘düşük profilli aday’ çıkarması üzerinde tartışılabileceği kaydediliyor. Cumhuriyet’in haberine göre iki parti arasındaki çalışmaları MHP’den Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz, AKP’den de Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin yürüteceği biliniyor.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ