‘Rusya ile anlaştık, S-400’de geri adım yok, S-500’e de gireceğiz’

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi satın alma planları ABD’den tepki görmeye devam ederken hem Cumhurbaşkanı Erdoğan hem de Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu yeni açıklamalarla S-400 kararını savundu.
 Erdoğan, “Ruslarla anlaştık, S-400'den sonra S-500'e gireceğiz" dedi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi alınması konusunda “S-400 anlaşmasını Rusya ile yaptık. Dolayısıyla geri adım atmamız söz konusu değil” ifadesini kullandı.

Kanal 24 televizyonunda dün akşam canlı yayına katılan Erdoğan, Ruslarla anlaştık, ortak üretime gireceğiz, belki S-400’den sonra S-500’e gireceğiz” dedi.


Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da, “Eğer sen vermek istemiyorsan, Türkiye’nin başka birisinden ya da NATO dışı bir ülkeden almasına da karışmayacaksın” dedi.

Balıkesir’de katıldığı bir seçim etkinliğinde konuşan Çavuşoğlu, “Bazen basit silahların bile satılmasına engel çıkartan bu müttefiklerimiz nedense S-400 aldıktan sonra rahatsız olmaya başladılar” ifadesini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan salı günü yapılan açıklamada Washington’un Türkiye’ye Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alması halinde Ankara’nın F-35 programına katılımının gözden geçirileceğini açık şekilde ifade ettiği bildirilmişti.

ABD, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi satın alımına şiddetle karşı çıkıyor ve bunu NATO hava savunma sistemlerine entegre edemeyeceği uyarısında bulunuyor.

Başkan Donald Trump en son, Türkiye’nin S-400 alımı konusunda Dışişleri ve Savunma Bakanları’nın güncel bir rapor sunmasına kadar Ankara’ya NATO programı kapsamında F-35 uçaklarının teslimatının engellenmesini içeren bir tasarıyı imzalamıştı.

Salı günü Ankara’da Suriye ve Patriot hava savunma füze sistemi müzakereleri yapılmıştı.

Müzakereler kapsamında Ankara’ya ilk ziyareti ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Matthew Palmer, ikinci ziyareti de ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey yaptı.

Palmer’ın temaslarında, özellikle Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alınmasından vazgeçilmesi ve Türkiye’nin ABD’den Patriot alımı sürecinin hızlandırılmasına odaklandığı bilgisi verildi.


Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ