Rus Büyükelçi suikasti TRT dizisinde

TRT 25 gün önce suikasti bire bir canlandırdı ve mesaj verdi: Tereddüt etme

Rus Büyükelçi'nin öldürülmesinden 25 gün önce TRT'de yayınlanan Sevda Kuşun Kanadında dizisinde suikast sahnesi neredeyse bire bir aynı. 
Tıpkı Rus Büyükelçi Andrey Karlov’un öldürülmesi gibi suikastçi de mekan olarak bir akşam resepsiyonunu seçiyor. 
İyi giyimli olarak resepsiyona katılan kadın suikastçi, tıpkı Rus Büyükelçiyi öldüren El Nusracı Mevlüt Mert Altıntaş gibi kısa bir tereddüt yaşıyor. Suikastçi sessizce ve tek başına Rus Elçi’nin tam arkasında dururken, silahını aniden çekip Rus Büyükelçi’ye doğrultuyor. 


TEREDDET ETME MESAJI

Kamerada ilk etapta silahın tam olarak Rus Büyükelçi’yi hedeflediği görülüyor, ancak suikastçi bu sırada tereddüt gösteriyor ve etrafındakiler Rus Büyükelçi’yi korumaya alıyor. Bu sırada silahın karşısına Yavuz Bingöl geçiyor. Ardından suikastçi öldürüyor. 
Suikastçinin bir anlık tereddüdü Rus Büyükelçisini ölümden kurtarıyor. Sosyal medya kullanıcılarına göre son dönemde iktidarın propaganda aracına dönüşen TRT dizisinde,  “tereddüt edersen suikasti yapamazsın” mesajının verildiği belirtiliyor. 
Rus Büyükelçi Andrey Karlov’u öldüren Suikastçi de benzer biçimde birkaç tereddüt yaşamış, elini birkaç kez beline götürüp geri çekmiş, ardından ani biçimde silahını çekerek Rus Elçiyi öldürmüştü. 

MİLLİ TÜRKTALEBE BİRLİĞİNİ ANLATIYOR

Sevda Kuşun Kanadı’nda dizisi, Milli Türk Talebe Birliği’ni anlatıyor. Rus Büyükelçi Andrey Karlov’u öldüren Mevlüt Mert Altıntaş’ın bağlı bulunduğu hoca Nurettin Yıldız da Milli Türk Talebe Birliği kökenli bir isim. 

AKTİFHABER’İN NOTU: BU HABERİ NEDEN YAPTIK

TRT dizilerinin uzun süredir iktidarın propaganda ve toplumu hazırlama aracı olarak kullanıldığı malum. TRT dizilerinde aşırı milliyetçilik ve yabancı düşmanlığı, toplumsal bölünmeyi tetikleyecek unsurlar pompalandığı açık. Bunun toplum psikolojisini etkileyip bazı aşırılıklara yol açmakta olduğu da açık. 
Ancak bir dizi senaryosundan “suikastçiye mesaj verildiği” iddiası oldukça zorlama. AK Troller işi gücü bırakıp, STV’nin geçmişte yüzlerce dizinin binlerce bölümünden “terör örgütü” kanıtı üretmeye çalışıyorlar. Elde delil olmayınca başka çare yok tabi. AKP umudunu senaryoya bağlamış durumda.  Ve senaryolardan suç örgütü üreteceksek, ATV ve TRT dizilerinde pompalanan ırkçılık, yabancı düşmanlığı, şiddet ve yoğun İslamcılıktan çıkacak kanıtların sınırı yok.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ