RTÜK başkanı hakkında şikayet: ‘Etik ilkeleri ihlal ediyor’

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi Faruk Bildirici, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin'i etik ilkeleri ihlal ettiği gerekçesiyle Kamu Görevlileri Etik Kuruluna şikâyet etti.
RTÜK üyesi Faruk Bildirici, TÜRKSAT Yönetim Kurulu’nda üye ve Basın İlan Kurumu Genel Kurulu’nda “Hükümet Temsilcisi” olarak bulunduğu ortaya çıkan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’i, etik ilkeleri ihlal ettiği gerekçesiyle Kamu Görevlileri Etik Kuruluna şikâyet etti.


‘BAŞKA KURUMLARDA DA GÖREV ALMASI ETİK DEĞİL’

“Bağımsız, tarafsız ve özerk” bir kurul olan RTÜK’ün başkanının başka kurum ve kuruluşlarda bulunmasının kanunlarla yasaklandığına dikkat çeken Bildirici, geçen hafta bu konuda basın toplantısı düzenlemişti. Bildirici, RTÜK yasasında başka kurumlarda görev almama yasağına uymayanların görevden çekilmiş sayılmasıyla ilgili hüküm bulunduğunu vurgulamış ve Şahin’in RTÜK’teki görevlerinden çekilmiş sayılması için RTÜK ve TBMM Başkanlıklarına başvurmuştu.

10 GÜN GEÇMESİNE RAĞMEN…

Aradan on gün kadar zaman geçmesine karşın dilekçesine herhangi bir yanıt alamayan Bildirici, Şahin’in yasaların yanı sıra etik ihlalinde de bulunduğu gerekçesiyle eski TBMM Başkanı Köksal Toptan’ın başkanı olduğu Kamu Görevlileri Etik Kurulu’na başvurdu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ