Resmi Gazete'de kritik karar: Merkez Bankası’na haciz mi gelecek?

Resmî Gazete'de yine kritik bir karar yayımlandı. Kararın zamanlaması ve içeriği dikkate alındığında "Yeni bir kur şoku öncesi hazırlık mı?" sorusu cevapsız kaldı.

Amerikan Doları, 4,5 ay aradan sonra yeniden 15,50 TL’nin eşiğine yükselirken; Merkez Bankası (TCMB) mukavelesinde dikkati çeken bir değişiklik yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile 13 Mayıs 2022 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan karara göre, Merkez Bankası nezdinde bulunan yabancı ülke merkez bankalarına ait para, alacak, mal, hak ve varlık haczedilemeyecek.


Söz konusu hesaplar üzerlerine ihtiyati tedbir ve ihtiyati haciz konulamayacak.

Kronos’a bilgi veren bir bankacı, Rusya ile Türkiye arasında bankacılık işlemlerinin devam ettiğine işaret ederek, “13 Mayıs 2022 tarihi itibarıyla Rusların Türkiye’de bulundurduğu paralara hukukî garanti verildi. Rus oligarkların paraları kamu bankaları tarafından kabul ediliyor. İki ülke arasında ağır aksak işlese de swap mukavelesi de yürürlükte.” dedi.

“MERKEZ BANKASI’NIN İTİBARI ZEDELENEBİLİR”

Başka bir kaynak şu soruları yöneltti: “Merkez bankasına haciz kalkanı teklifi hangi ülke ya da ülkelerden geldi? TCMB nezdinde swap hesabı açmak ya da muhabirlik ilişkisine girmek için böyle bir şart koşmaları TCMB Kanunu’na aykırı değil mi? Borçlarını ödemeyen ülkeler ve merkez bankalarına swap karşılığı ‘yargı ve haciz muafiyeti’ tanımak TCMB’nin itibarını zedelemez mi?”BAYRAM DEĞİL SEYRAN DEĞİL, BU NEYİN NESİ?!

TCMB esas mukavelesine ilave edilen maddenin zamanlamasını manidar bulan Kronos ekonomi yazarı Turhan Bozkurt, “Merkez Bankası mukavelesine niye böyle bir madde ilave edildi? Merkez Bankası’na haciz mi gelecek? Bu neyin hazırlığı?” sorularını yöneltti.

Merkez Bankası; Rusya, Katar, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Güney Kore merkez bankaları ile swap (yerel para birimi-TL takası) mukavelesi imzalamıştı.

Azerbaycan Merkez Bankası da TCMB nezdinde 1 milyar euro tutarında döviz depo hesabı açtırmıştı.

Son kararın herhangi bir temerrüt (iflas) esnasında söz konusu ülkelerin hesaplarını 3’üncü şahıs ve devletlerin icra takibine karşı koruma zırhı teşkil edebileceği belirtiliyor.

MERKEZ BANKASI’NIN YASAKLARINI DÜNYA DUYDU

Yatırımcıların başucu gazetesi Financial Times, Merkez Bankası’nın bankalara “döviz satışını sınırlayın” talimatı verdiğini belirtmişti.

Haberde görüşüne yer verilen bankacılar, “Bazı müşterilerin döviz alım taleplerini reddediyoruz. Özellikle 5 milyon dolar üstü alım talepleri geri çevriliyor.” ifadelerini kullanmıştı.

TCMB’nin net döviz rezervleri 9 Mayıs 2022 tarihi itibarıyla eksi 48,6 milyar dolara gerilemişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ