Referandum için ilk oylar pazartesi

Türkiye’de 16 Nisan'da yapılacak referandum için yurt dışında ilk oylar pazartesi günü sandıklara atılacak. Yurt dışındaki seçmenler pazartesi günü 31 gümrük kapısında ve 5 Avrupa ülkesinde saat 09.00’dan başlayarak oy verebilecek.
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Almanya’da 13, Avusturya’da üç, Belçika'da iki, İsviçre’de üç ve Fransa’da altı bölgede sandık kuracak. Almanya'da Münih, Nürnberg, Düsseldorf, Stuttgart, Karlsruhe, Mainz, Frankfurt, Hannover, Köln, Berlin, Hamburg, Münster ve Essen başkonsoloslukları seçim bölgesi oldu. Seçmenler, Berlin, Hamburg, Köln, Düsseldorf, Karlsruhe, Mainz, Frankfurt, Münster ve Stuttgart başkonsolosluklarındaki sandıklara oylarını atacak. Seçmenler oylarını kullanmaya giderken nüfus cüzdanı veya pasaportunu da yanına almak zorunda.

Hürriyet'ten Ali Varlı'nın haberine göre, Essen, Hannover, Nürnberg ve Münih başkonsolosluk binalarında ise fiziki alt yapı yetersizliği nedeniyle sandıklar kurulmayacak. Bunun yerine Essen Başkonsolosluğu Dortmund'da Westhoffstraße 22 adresinde seçim sandıkları kuracak. Münih'te ise Arnulfstraße 62 adresinde oylar sandıklara atılacak. Hannover'de Deutsche Messe AG, Salon 2 ve Kuzey 2 Girişi'nde ve Nürnberg'de de Grüne Halle, Krautheimerstr. 11 adresinde sandık başına gidilecek.

DİĞER ÜLKELER...


Oy verme işlemi Birleşik Krallık’ta 6, Hollanda’da 5, İtalya’da 7, Yunanistan’da 8 Nisan’da başlayacak. Yurt dışında 09.00 ila 21.00 saatleri arasında oy verilecek sandıklar 9 Nisan günü, saat 21.00'de kapanacak.

31 GÜMRÜK KAPISINA SANDIK KURULACAK

YSK’nın aldığı karar uyarınca kara, liman ve havalimanı gümrük kapılarında da referandum için oy kullanılabilecek. Yedi karayolu, 18 havalimanı ve yedi de liman olmak üzere toplam 31 gümrük kapısında 24 saat boyunca oy verilebilecek. Gümrüklerde 27 Mart saat 09.00’da başlayacak olan oy verme işlemi 16 Nisan saat 17.00’ye kadar sürecek. YSK’nın kararı uyarınca 31 gümrük kapısı ve 57 ülkede kullanılan oylar mühürlü çuvallara konarak Ankara’ya götürülecek ve Ankara İl Seçim Kurul tarafından sayılacak.

BAŞKONSOLOS ÇELİK SEÇMENLERİ UYARDI

Berlin Başkonsolosu Mustafa Çelik, oy kullanacak seçmenlere şu uyarıyı yaptı:

“Vatandaşlarımızın oylarını rahat kullanabilmeleri için tüm hazırlıklar tamamlandı. Oy verme işleminin rahat ve hızlı olması için seçmenlerin yanlarında nüfus cüzdanı ve pasaportlarını bulundurmaları önemli. Kimi seçmenler çifte vatandaş ve bu nedenle de yeni pasaportu ve nüfus cüzdanı yok. Bu durumdaki seçmenler de yanlarında geçerli kimlikleri olduğu sürece oy kullanabilecek. Seçmenlerden isteğimiz oy kullanmaya gelirken yanlarında mümkünse çanta bulundurmasınlar. Üst araması yapacağı için çanta ve benzeri eşyaların aranması uzun zaman aldığında bekleme süresini uzatır.”

İMAMLARA BU KEZ GÖREV VERİLMEDİ

Daha önce Almanya'da yapılan seçimlerde sandık başlarında DİTİB imamları görevlendiriliyordu. Önceki seçimlerde kimi imamlar seçim yasalarına aykırı davrandıkları için tepki çekmişti. Bu yüzden Almanya'da imamlar sandık başında bu kez görevlendirilmeyecek. Başkonsolosluklara bağlı öğretmenler sandıklarda görev yapacak. Tüm parti temsilcileri de diledikleri taktirde sandıkların başında gözlemci olarak bulunabilecek.

2 MİLYON 900 BİN SEÇMEN VAR

Almanya’da bir milyon 430 bin 134, Fransa’da 325 bin 375, Belçika’da 137 bin 675, İsviçre’de 95 bin 264 ve Avusturya’da 109 bin 561 seçmen var. Yurt dışında kayıtlı toplam seçmen sayısı ise yaklaşık 2 milyon 900 bin.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ