Rabia Naz’ı araştıran üç gazetecinin gözaltına alınmasında polisten inanılmaz açıklama

Gazeteci Canan Coşkun, Tuba Demir ve Kazım Kızıl’ın Rabia Naz’ın babasıyla bir olup tanığı atölyeye kapatıp işkence yaptıkları açıklaması şoketti.


11 yaşındaki Rabia Naz’ın ölümüyle ilgili gerçeği ortaya çıkarmak için Giresun’a giden üç gazeteci aniden gözaltına alındı. Gazetecilerin olayın bir görgü tanığına ilk kez ulaştıkları ve Raiba Naz’ın öldürülüşüyle ilgili tanığı, kamera önünde konuşturdukları öğrenildi.

Giresun polisi ani bir operasyonla üç gazeteciyi ve Rabia Naz’ın babasını gözaltına aldı. Gazetecilerin dijital materyallerine el konulurken, tanığın konuştuğu görüntülerin silindiği ve tanığın polis tarafından baskı altına alınarak ifadesinin değiştirildiği iddia edildi.


Bunun BOLD tarafından yazılması üzerine Giresun Valiliği çok inanılması hayli güç bir açıklama yaptı.

Valiliğin açıklamasında isimlerini kodlayarak verdiği üç gazetecinin, tanığı Rabia Naz’ın babası Şaban Vatan’la birlikte bir atölyeye kapatıp işkence yaptıkları savunuldu. Türkiye’nin en saygın gazetecilerinden Canan Coşkun ve iki gazeteciye yapılan suçlama ise, “tehdit, darp, yaralama, özgürlükten mahrum bırakma” olarak açıklandı.

Açıklamada tanığın değiştirildiği iddia edilen ifadesine yer verildi. Valiliğin açıklamasına göre tanık Mürsel Küçükal kandırılarak atölyeye götürüldü ve gazetecilerle birlikte Şaban Vatan’ın babasından işkence gördü.

Valiliğin açıklaması şöyle:

“Şaban Vatan tarafından tanık Mürsel Küçükal’a yönelik gerek sosyal medya üzerinden, gerekse aleni olarak tehdit ve hakaretlerde bulunduğu tespit edilmiştir. 13.11.2019 günü Eynesil İlçe Emniyet Müdürlüğü 155 Polis İmdat hattını arayan E.K. ‘Ören yolu Dedeli Küme Evleri üst kısmında bir inilti ve bağırma seslerini’ ihbar etmesi üzerine polis ekipleri olay yerine intikal etmiş, yapılan inceleme ve araştırmalar sonucunda Şaban Vatan’ın Rabia Naz olayı ile ilgili ifade veren Mürsel Küçükal isimli şahsı atölyeye kapattığını, atölyeden bağırma sesleri geldiğini bildirilmesi üzerine görevli ekip Küçükal’ın ikametine gitti. Şahısla yapılan görüşmede; ‘tanımadığı ince uzun boylu bayan bir şahsın yanına gelerek Şaban Vatan’ın ikametinin orada Meclis Komisyonunun kendisini beklediğini söyleyerek, Rabia Naz hadisesinin vuku bulduğu yere eşi ile beraber getirdiğini, burada tanımadığı 3 şahsın evin yanında yol üzerinde beklediğini gördüğünü, burada şahısların kendisine Rabia Naz’ın nasıl süründüğünü zorla göstermesini istediklerini, kendisinin korkudan yere yatarak defalarca süründürüldüğünü, akabinde Şaban Vatan ve yanında bulananların (kendisini meclis araştırma komisyonu üyesi milletvekilinin yardımcısı olarak tanıtan C.C., yanında bulunan K.K. ve T.D.) kendisini pimapen atölyesine soktuklarını tehdit ve gözdağında bulunduklarını beyan etmiştir. Konu ile ilgili Nöbetçi Cumhuriyet Savcısına bilgi verilmiş ve adli tahkikat başlamıştır”

Baba Şaban Vatan ve diğer şüphelilerin gözaltına alınması gerekçesinin de yer aldığı açıklamada “C.C. isimli şahıs konu ile ilgili olarak olayın tanığı Mürsel Küçükal’ı TBMM Meclis Araştırma Komisyonundaki bir üye milletvekilinin yardımcısı olduğunu ve komisyon üyelerinin olay yerinde kendisini beklediğini söyleyerek kandırmak suretiyle, kendilerine Meclis Araştırma Komisyonu süsü vererek olay yerinde baskı ve tehditte bulunarak şahsı süründüren, hürriyeti tahdit, darp ve tanık ifadesini değiştirmeye zorlamaları dolayısıyla şüpheli K. K., T. D., C. C. ve Şaban vatan gözaltına alınmış, ikamet adresleri ve araçlarında aramalar yapılarak dijital materyaller incelenmek üzere muhafaza altına alınmıştır”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ