Polis şefi Ömer Köse’ye Tekirdağ Cezaevinde kuşatma: Su bile yok

İstanbul Terörle Mücadele Şubesinin eski müdürü Ömer Köse’ye “Adalet Bakanlığının emri” denilerek cezaevinde “su bile” verilmiyor. Köse 2 yıldır hücrede.
Tutuklu Emniyet Müdürü Ömer Köse’ye Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevinde işkenceye varan uygulamalar yapılıyor.


Üç kişilik koğuşta tek başına tutulan, kaloriferleri düşük derecede açılan, sıcak su verilmeyen, soğuk suyu ise sık sık kesilen Ömer Köse, kantin hakkından da kısıtlı olarak faydalanabiliyor.

ADALET BAKANLIĞINDAN ÖZEL YAZI VAR DENİLEREK HÜCREDE TUTULUYOR

Eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Ömer Köse, Ağustos 2014’ten beri tutuklu. Uzun süre Silivri Cezaevinde tutulan Köse, OHAL döneminde Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Kapılı Ceza İnfaz Kurumu’na gönderildi.
Rızası dışında sevk yapılan Köse, üç kişilik hücreye tek başına konularak tecrite alınan Köse’nin itiraz dilekçelerine ise “Adalet Bakanlığından tek kişilik hücrede tutulman yönünde yazı var” cevabı verildi. Bu sebeple Köse, 2 yıldır tek başına tecrit altında.

Köse’ye uygulanan tecridin oldukça ağır boyutta olduğu ifade ediliyor. Görüş günleri tüm tutuklular aileleriyle beraberce aynı salonda görüşürken; Köse’ye özel bir odada tek başına açık ve kapalı görüşleri yaptırılıyor. Böylece hücresine gelen gardiyanlardan başka hiç kimseyi görmemesi sağlanıyor. Sohbet ve spor hakkı da Tekirdağ 2 Nolu F Tipinde Ömer Köse’ye özel olarak kullandırtılmıyor.

AVUKATI YOK DİLEKÇELERİ ALINMIYOR

Köse’nin karşılaştığı en önemli sorun ise verdiği dilekçelerin işleme konulmaması. Köse’nin cezaevi yönetiminin uygulamaları hakkında savcılığa yaptığı suç duyuruları gardiyanlar tarafından alınmıyor.
Cezaevi içinde kadın bir başgardiyan tarafından özel olarak gözetleme altında tutulan Köse’nin koğuşunun soğuk tutulduğu, kaloriferlerin dışarıdan müdahaleyle kısıldığı belirtiliyor. Demir eksikliği anemisi bulunan Köse’nin ücretiyle battaniye talebi de reddedildi. Çok eski ve kirli bir yatak verilen Köse’nin yine ücretiyle yatak alma talebi de reddedilmiş durumda.

SICAK SU YOK SOĞUK SU YETERSİZ

Sıcak suyu tamamen kesilen Köse’ye soğuk su ise kısa süreli veriliyor. Su ihtiyacı için kantinden aldığı 5 litrelik su bidonlarını dolduran Köse’nin, hücresinde birden fazla pet bidon bulundurması da yasaklandı ve bidonlara el konuldu.Ömer Köse annesi tarafından 2014 Ağustos’unda cezaevine böyle uğurlanmıştı.

KLAVYESİZ SAVUNMA

Cezaevinde çıplak aramaya tabi tutulan Ömer Köse’nin savunma hakkıyla da ilgili kısıtlamalar uygulanıyor. Binlerce sayfalık dosyalardan yargılanan Köse’nin dijital ortamdaki iddianameler ve eklerine ulaşabilmesi için bilgisayarlı savunma odasını kullanma hakkı kısıtlı olarak veriliyor. Ancak klavyesiz bilgisayar verilmesi nedeniyle Köse savunmasını yazamıyor.

DİLEKÇELERİ SEÇİLEREK ALINIYOR

Cezaevi yönetiminin uyguladığı başka bir baskı yöntemi ise Köse’nin dilekçelerinin alınmaması. Farklı kurumlarla ilgili dilekçeleri alınan Köse’nin cezaevi yönetiminin yaptığı hak ihlalleriyle ilgili dilekçeleri gardiyanlar tarafından teslim alınmıyor. Böylece Köse’nin yargıya başvurma hakkı elinden alınmış durumda.

ANNESİNE PSİKOLOJİK BASKI

Sürekli baskı ve kötü davranışlara maruz bırakılan Köse’nin kantin ve benzeri ihtiyaçlarını bildirdiğinde “Yine ne istiyorsun” gibi ters cevaplarla karşılaştığı, tek ziyaretçisi olan annesi Mensure Köse’ye de ziyaret esnasında “Senin oğlun terörist” gibi baskılara maruz kaldığı ifade ediliyor.

Silivriye nakil olmak için defalarca dilekçe veren Ömer Köse’nin bu talebi de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararlarına rağmen yerine getirilmiyor. AİHM tutukluların ailesinin olduğu ilde tutulmaları gerektiğiyle ilgili karar vermişti.

Ömer Köse’nin yaşadığı hak ihlalleriyle ilgili sorularımıza Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü cevap vermedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ