Pervin Buldan’a Van’da polis engeli: ‘Bu manzara Türkiye’nin utancıdır’

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, ‘İş ve Aş Buluşmaları’ kapsamında gittiği Van’da polis engeliyle karşılaştı.


Kapıköy Sınır Kapısı'nda yapmak istediği basın açıklaması engellenen Buldan, "Halkla aramıza kimse giremeyecek. Bu manzara Türkiye’nin demokrasisi açısından utançtır" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve beraberindeki heyet, ‘İş ve Aş Buluşmaları’ kapsamında gittiği Van Kapıköy Sınır Kapısı’nda polis tarafından engellendi. Polis, pandemi yasaklarını gerekçe göstererek basın açıklamasına izin vermezken, Buldan “Halkla aramıza kimse giremeyecek. Bu manzara Türkiye’nin demokrasisi açısından bir utançtır” dedi.
POLİS, GAZETECİLERİN DE GÖRÜNTÜ ALMASINI ENGELLEDİ 

Program kapsamında Saray ilçesine gelen Buldan ve HDP milletvekilleri, Kapıköy Sınır Kapısı’na yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta polisler tarafından engellendi. Polisler, görüntü almak isteyen gazetecileri de kalkanlarla engellerken, basın açıklamasının görüntülerini HDP’liler çekti.

“Darbe dönemlerinde bile bu ülkede bu görüntüler yaşanmamıştır. Bu ülkede darbe yapmak isteyenler bile sizin kadar fütursuzca davranmamıştır” diyen Buldan şöyle konuştu:

‘SİZ BUNU YAPTIĞINIZ İÇİN BİZ BÜYÜYORUZ’ 

“Hatta 15 Temmuz darbesi gerçekleşseydi bugünkü durumla aynı şeyler yaşanacaktı. Biz bu talimatın, burada açıklama yapmamıza izin vermeyenlerin kimler olduğunu biliyoruz. Ancak ant olsun ki bu talimata sizi sürükleyenlere, size bu talimatları verenlere asla prim vermeyeceğiz, asla onların önünde diz çökmeyeceğiz. Bizim halkımızla, tabanımızla, seçmenimizle aramıza kimse giremeyecek. İşte bunu yaptığınız için her gün oy kaybediyorsunuz. İşte bunu yaptığınız için her gün küçülüyorsunuz. Siz bunu yaptığınız için biz büyüyoruz, çoğalıyoruz. Bu manzara bugün Türkiye tarihine bir utanç tablosu olarak geçmiştir.”

‘KAPIKÖY SINIR KAPISI VAN HALKININ GEÇİM KAYNAĞI’ 

Kapıköy Sınır Kapısı’nın Van halkının geçim kaynağı olduğunu ancak AKP hükümetleri boyunca yıllardır çeşitli gerekçelerle engellendiğini belirten Buldan Kapıköy Sınır Kapısı’nın gerekli tedbirler alınarak açılmasını istedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ