Perinçek’ten Erdoğan’a sosyal medya desteği: Diktatörlük uygulamalı

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sosyal medyaya yönelik sansür girişimine destek veren Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, “Milli devletin diktatörlük uygulaması gerekir” dedi.


AKP’ye verdiği destekle bilinen Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek bu kez de Erdoğan’ın, “Sosyal medya mecralarının tamamen kaldırılmasını, kontrol edilmesini istiyoruz” ifadelerine sahip çıktı. Aydınlık gazetesinde yayınlanan açıklamalarında Perinçek, özgürlüğün sınırlanmamasına tepki göstererek ”Milli devletin diktatörlük uygulaması gerekir” dedi.

“OLUMLU ÖRNEK” OLARAK ÇİN’İ ADRES GÖSTERDİ


Perinçek, sosyal medya üzerinden ideolojik hegemonya yürütüldüğünü savunarak, şöyle devam etti: “Bununla nasıl mücadele edebiliriz? İdeolojik mücadeleyle. Aydınlık, Ulusal Kanal ve siteleri sosyal medyada terbiye kampanyası açabilir. Buna ihtiyaç var. Ama ideolojik mücadele dışında bir takım önlemler alınabilir. Sosyal medyanın hakim sistemle ilgili olduğu noktasında ABD’den bahsettik. Ama olumlu bir örnek de Çin. Çin’deki sosyal medya çok farklı. Tamamen ÇKP’nin hakimiyeti var. Ama bu hakimiyet idari bir hakimiyet değil. ABD’de olduğu gibi ideolojik hegemonyanın olduğu bir hakimiyet. Orada ÇKP yöneticileri, gençlik örgütleri aktif olarak sosyal medyada görüşlerini açıklıyorlar. Bu nedenle liberal Batı ve ABD yanlısı unsurlar Çin’de etkin değil. Çin bazı yasalarla da önlemler alıyor. Çin toplumunu, ABD’nin hegemonyasına teslim etmemeye yönelik önlemler alıyor. ABD’nin dünya ölçeğinde sosyal medyayı yönlendirmesine karşı bütün dünyada bir uyanış ve mücadele eğilimi yükselmeye başladı. Rusya’da da bunları görüyoruz. Bunların hepsini incelememiz gerekir.”

“MİLLİ DEVLETİN DİKTATÖRLÜK UYGULAMASI GEREKİR”

Özgürlüğü sınırlamayan anlayışa tepki gösteren Perinçek şöyle devam etti: “Yozlaşma çürüme terbiyesizlik ahlaksızlık bu tespitler çok çok doğru. ‘Özgürlük var.’ Neyin özgürlüğü var? Terbiyesizliğin, ahlaksızlığın özgürlüğü… Kadına saygısızlık gibi bir özgürlüğü kabul etmiyoruz. İnsanı aşağılamak gibi, eşitsizlik gibi bir özgürlük kabul etmiyoruz. Vatana ihanet etmek, terörü desteklemek gibi bir özgürlük yok. Amerika’nın uşağı, piyonu olmak gibi özgürlükleri kesinlikle kabul etmiyoruz. Buna karşı milli devletin diktatörlük uygulaması gerekir. Atatürk devrimi o açıdan bize örnek olmalıdır. Devletin de, bugünkü hükümetin de görevlerinin bu olduğu kanısındayım. Ama burada ideolojik duruş ve ideolojik cephe çok önemli. Kemalist devrimle yaratılmış cumhuriyet, vatansever, halkçı, emekten yana bir ideolojiyle doğru kanunlar çıkartabilir. Sosyal medyada da Türkiye Cumhuriyeti’nin yasaları geçerli olmalıdır. Türkiye kanunlarına aykırı eylemler suçtur. Toplumda bir kahvede bir insana hakaret edilse ya da gazeteden televizyondan edilse bu suç olur. Ama sosyal medyadaki kişiyi bulmak, soruşturma açmak, çok zor. Bunları kolaylaştırmak lazım. Bu yönde her türlü milli gayretleri ve önlemleri doğru buluruz.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ