Pentagon: Türkiye’nin Suriye harekatından IŞİD yararlandı

Pentagon, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki operasyonun IŞİD'in yeniden toparlanmasına olanak sağladığını yazdığı raporda belirtti.


ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Türkiye’nin Kuzey Suriye harekatından IŞİD’in faydalandığı tespitinde bulunan bir rapor hazırladı.

Türkiye’nin 9 Ekim’de başlayan ve 17 Ekim’de sona eren askeri harekatının, Kuzey Suriye’de IŞİD’in canlanmasına neden olacağı uyarılarının ardından, Pentagon bu kaygıları doğrulayan bir rapor paylaştı.


Amerika’nın Sesi’ndeki habere göre, IŞİD hem Türkiye’nin harekatından hem de ABD’nin çekilme planlarından faydalandı.

Rapor, IŞİD’in Batı’yı hedef alma ihtimalinin arttığına dikkat çekti.

Düzenli aralıklarla yayımlanan ve IŞİD’le mücadelede gelinen noktayı özetleyen 116 sayfalık rapora göre, IŞİD Türkiye’nin operasyonu ve sonrasında ABD askerlerinin azaltılmasını Suriye içindeki kapasitesini ve kaynaklarını yeniden toparlamak ve yurt dışında saldırı planlama kapasitesini güçlendirmek amacıyla istifade etti.

IŞİD lideri Ebubekir Bağdadi’nin öldürülmesinin örgüte önemli bir darbe indirdiğine değinilirken, bunun IŞİD tehdidini ortadan kaldırmayacağı hatırlatıldı.

Rapora göre, IŞİD Suriye’de bazı bölgelerde yeniden kontrolü ele geçirmeye çalışacak ve küresel çapta etkisini arttırmayı deneyecek.

Raporda IŞİD mensuplarının Suriye’de Suriye Demokratik Güçleri’nin kontrolundaki gözaltı merkezlerinde tutulan mahkumların firar etmesini sağlama teşebbüsünde bulunmasının muhtemel olduğuna dikkat çekildi.

ABD çekilse bile geride 600 kadar Amerikan askeri bırakacak.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ