PEN, Ahmet Altan’ı onur üyesi ilan etti

Hakkında verilen tahliye kararından bir hafta sonra hukuksuz bir şekilde yeniden tutuklanan gazeteci-yazar Ahmet Altan, Uluslararası Yazarlar Birliği PEN tarafından onur üyeliğine seçildi.Ahmet Altan’ın siyasi gerekçelerle hapiste tutulduğunu belirten PEN, Altan’ın serbest bırakılması çağrısında bulundu.


PEN Almanya Merkezi Başkan Yardımcısı Ralf Nestmeyer, "İlgili Türk makamlarından, onur üyemiz Ahmet Altan'ın derhal ve koşulsuz olarak cezaevinden tahliye etmesini talep ediyoruz" açıklamasını yaptı.

Altan’ın Türkiye’de siyasi gerekçelerle hapiste tutulmasının kabul edilemeyeceğini söyleyen Nestmeyer, Türkiye'de yargının keyfi kararlarının siyasi nedenlere dayandığını ve bunun hukuk devletiyle çeliştiğini ifade etti. Nestmeyer, bu durumun “Türk rejiminin despot karakterini de gözler önüne serdiğini" belirtti.

PEN Almanya Merkezi’nin diğer onursal üyeleri arasında HDP’nin cezaevinde bulunan bir önceki Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da bulunuyor.

Ahmet Altan "örgüte yardım" suçundan 10 yıl altı ay hapis cezasına çarptırılmış, tutuklu bulunduğu süre göz önünde bulundurularak tahliye edilmişti. 

Ancak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Ahmet Altan’ın adli kontrol şartıyla tahliye edilmesine itirazda bulunmuştu.

İtirazı değerlendiren İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi, Altan hakkında, “Kaçma şüphesi, suçunun yasada belirtilen katalog suçlardan olması, konumu, sıfatı, eylemlerindeki yoğunluk, aldığı ceza miktarı, tutuklu kaldığı süre, eylemlerinin uzun süreye yayılmış olmasını dikkate alarak adli kontrol tedbirlerinin, harici davranışları da gözetilerek amaca hizmet etmediği” gerekçeleriyle tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasına hükmetmişti. Altan yeniden tutuklanmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ