Pandemide fatura millete kesildi!

Türkiye, pandemide kontrolü tamamen kaybetmiş durumda. Salgın şiddetini artırarak yayılıyor. Günlük vaka sayıları resmi verilere göre 1.800’e dayandı. Günlük ölüm sayısı ise 70 sınırında.


Tr724'ten İlker Doğan'ın haberine göre 30 Mayıs’ta 650’lerde olan ağır hasta sayısı 18 Eylül itibariyle 1.402’ye çıktı. Türkiye genelinde yoğun bakım doluluk oranı bakanlığın verilerine göre yüzde 66.AKP ve küçük ortağı MHP’nin hedefinde olan Türk Tabipler Birliği’ne (TTB) göre ise oran çok daha yüksek. TTB, birçok ilde yoğun bakım servislerinin dolduğunu, ağır hastaların normal servislerde bekletildiğini belirtiyor. Sahadan gelen bilgiler de TTB’yi doğruluyor.

SAĞLIK SİSTEMİ TIKANMAK ÜZERE


Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, salgının büyük bir hız kazandığını anlatıyor. “Salgın tümüyle kontrolden çıkmış durumda. Ağır hastalar birikmeye devam ederse sağlık sistemi tıkanacak,” ifadelerini kullanıyor.

Türk Tabipleri Birliği Başkanı Sinan Adıyaman, Türkiye’de salgın zincirinin bir türlü kırılamadığını anlatıyor. “Salgınla mücadelede başa dönmüş durumdayız. Serviste bekletilen yoğun bakım hastaları var,” diyor.

Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel ise ‘genel’ yoğun bakım doluluk oranına bakmanın sağlıklı olmadığını anlatıyor. Bir şehirde oranın yüzde 40 bir başka şehirde ise yüzde 90 olduğunu anlatan Cinel, “Bazı kentlerde yoğun bakım doluluk oranı yüzde 80’lerin üzerine çıktı,” bilgisini veriyor. 

SUÇLU BULUNDU: VATANDAŞ!

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı alınan tedbirler gevşetilince vaka sayılarında artış yaşandığına anlattı dün. Cuma namazı çıkışında konuşan Erdoğan, faturayı vatandaşa kesti: “Bu süreç başladığında sürekli uyarılarımız oldu. Ne yazık ki uyarılarımıza halkımız ciddi mânâda dikkat etmedi. Biz biraz gevşetince bir anda vaka sayıları yükselmeye başladığını gördük. Mecburen şimdi işi sıkmak durumundayız. Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığımız bu konudaki tedbirlerini artırmak durumunda.” 

‘HAYAT EVE SIĞAR’DAN UCUZ TATİL KREDİSİNE

Peki salgının sadece 2 ay gibi bir sürede kontrolden çıkmasının tek sorumlusu ‘uyarıları’ dikkate almayan vatandaşlar mı? Uzmanlara göre asıl sorumluluk iktidara ait. Bizzat Erdoğan, birinci önceliklerinin ‘ekonomide çarkların dönmesi’ olduğunu söyledi. 

Alınan kısmi sokağa çıkma yasaklarıyla vaka sayısı azalınca ‘yeni normal’ düzene geçildi. Yasaklar kalktı. Salgının ilk günlerinden insanlar evden çıkmasın diye ‘Hayat Eve Sığar’ kampanyası yapan iktidar, ardından insanlar tatile çıksın diye düşük faizli kredi verdi.

VATANDAŞ TEST YAPTIRMAYA TOPLU TAŞIMAYLA GİDİYOR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya göre Türkiye salgınla mücadele konusunda örnek ülke! Koca, önceki gün paylaştığı bir tweet’te, “Testi pozitif çıkan kişileri evine araçla bırakıyoruz. Temaslıların taramasını 15 saat içinde yapıyoruz,” dedi. 

Ancak söz konusu tweet inanılmaz bir tepkiye neden oldu. Zira gerçekler Koca’nın söylediklerinden çok farklıydı. Türkiye’de semptomları taşısanız bile test yaptırmanız çok zor. Telefonla zar zor ulaşabildiğiniz görevli size ‘evde kalmanızı’ söylüyor. Ambulans yok! Çok istiyorsanız kendi aracınızla gidebilirsiniz. Ancak test garantiniz yok! Kendiniz özel bir hastanede yaptırmak isterseniz 450-500 TL ödemek zorundasınız. Özel otomobiliniz yoksa test yaptırmaya toplu taşıma araçlarıyla gidip geliyorsunuz. 

PCR TESTİ DOĞRULUK ORANI DÜŞÜK 

Uzmanlara göre, virüsün yayılma sebeplerinden biri de PCR testinin doğruluk oranının düşük olması. Ayrıca testin sonuçlarını hemen alamıyorsunuz. Dolayısıyla potansiyel hastalar toplum içerisinde virüs yaymaya devam ediyor.


Kaynak: Tr724
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ