Osman Kavala: İddialar uzun süre önce çürütülmüştü

Gezi davasından beraat ettikten sonra '15 Temmuz soruşturması' kapsamında gözaltına alınarak yendiren tutuklanan Osman Kavala, kendisine yöneltilen iddiaların daha önce çürütüldüğünü söyledi.


Gezi Parkı davasında beraat eden ve tahliyesi beklenirken “15 Temmuz darbe girişimi” soruşturması kapsamında yeniden tutuklanan Osman Kavala, yeniden cezaevine girdikten sonra ilk kez dışarıya mesaj yolladı. Kavala,  “Suçlamanın tek dayanağı olan Henri Barkey’le irtibatım olduğu iddiası uzun zaman önce çürütülmüştü. Darbe girişiminin planlayıcısı olduğum iddiası, Gezi protestolarını organize ettiğim iddiasından çok daha mantıksız” dedi.

Kavala, “Her ne kadar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararının gereğini yerine getirmeyip tutukluluğumu sürdürmesi ciddi bir hak ihlali olduysa da İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği beraat kararları olumlu yönde bir adımdır. Ben, Gezi davasındaki temelsiz kurgunun, hukuksuzlukların, tutuklama uygulamasının, yargıdaki sorunların anlaşılmasına katkıda bulunacağını ve böylelikle onarıcı bir etki sağlayacağını ümit ediyordum” dedi.


“İDDİASI ART NİYETİ GÖSTERMEKTEDİR”

Gazete Duvar‘ın aktardığı habere göre, Kavala sözlerine şöyle devam etti:

“Ancak maalesef Cumhurbaşkanı’nın müdahalesi bu imkânı engelledi, bunun arkasından ilkinden çok daha hukuksuz biçimde ve mantıksız bir suçlamayla yeniden tutuklandım. İki buçuk yıl önce bana yöneltilen bu suçlamanın tek dayanağı olan Henri Barkey ile yoğun irtibatım olduğu iddiası Emniyet’ten gelen iletişim kayıtlarıyla uzun zaman önce çürütülmüştü. Benim 15 Temmuz darbe girişiminin planlayıcısı olduğum iddiası, Gezi protestolarını planladığım ve organize ettiğim iddiasından çok daha mantıksızdır ve yoğun bir art niyeti göstermektedir. Maruz kaldığım bu yeni hukuksuzluğun uzun sürmeyeceğini, yargıya verdiği zararın kalıcı olmayacağını ümit ediyorum.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ