OHAL'in kaldırılması için hukukçular AİHM'e başvurdu

Olağanüstü Hal'in (OHAL) kaldırılması için hukukçular ve Ankara Barosu'na bağlı bir grup Avukat Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvuruda bulundu.
OHAL’e Karşı Hukukçular ile Ankara Barosu üyesi bir grup avukat, OHAL’in kaldırılması için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuru yaptı. Konuya dair avukatlar, Ankara Adliyesi’nde basın açıklaması yapmak istedi ancak polis, valilik kararı gerekçesiyle açıklama yapılmasını engelledi. Bunun üzerine avukatlar basın metnini okumadan gazetecilere sözlü bildirim yaptı.
 
Bilgilendirmeyi yapan Ankara Barosu Başkan Yardımcısı Ramiz Erinç Sağkan, “OHAL’in altıncı kere uzatılmasına ilişkin tedbiren durdurulması için AİHM’e başvuru kararı aldık. Bugün aslında sizler içi bir açıklama metni hazırlamıştık. Valilik kararı ile bu açıklama yasaklandı, yapamıyoruz. Aslında bugünkü hukuksal başvurunun temel hak ve özgürlüklerini, insan haklarını ne kadar yakından ilgilendirdiğini, bir basın açıklamasına bile tahammülün olduğu yerde ne kadar doğru olduğunu ortaya koymaktadır” diye konuştu.
 
Ardından avukatlar, adliye binasındaki postaneden AİHM’e başvurularını gönderdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ