OHAL Komisyonu 28 bin 100 başvuruyu reddetti

Olağanüstü Hal (OHAL) İşlemleri İnceleme Komisyonu, Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) sonrası yapılan 30 bin başvurunun incelenmesini sonuçlandırdı. Komisyon, bin 900 başvuruda kabul kararı verirken, 28 bin 100 başvuruyu ise reddeti.
Yapılan yazılı açıklamaya göre komisyon, meslekten ihraç edilenler, bursu kesilen öğrenciler, rütbeleri alınan emekli güvenlik personeli, kapatılan kurum ile kuruluşlara ilişkin başvurulara bakmak üzere kuruldu. Yaklaşık iki yıllık süre zarfında OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonuna toplam 118 bin 660 müracaat yapıldı.

Yargıtay Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Karagöz, Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü Denetimli Serbestlik Daire Başkanı Hakim Esat Işık, Danıştay Tetkik Hakimi Murat Aytaç,

Mülkiye Baş Müfettişi Hasan Işıldak, MEB Atama Daire Başkanı Mustafa İkbal ve Devlet Denetleme Kurulu Uzmanı Salih Tanrıkulu’ndan oluşan heyet 22 Aralık 2017’den itibaren karar vermeye başladı.


30 BİN BAŞVURU SONUÇLANDIRILDI, 28 BİN 100 RED

Komisyona bugüne kadar toplam 118 bin 660 müracaat yapıldı. Bu başvurulardan ise ancak dörtte biri, 30 bin başvuru sonuçlandırıldı. Komisyon, bin 900 müracaatı kabul etti. Kabul kararlarıyla birlikte meslekten ihraç edilenlerin iadesine, kapatılan kurum ve kuruluşların açılmasına hükmedildi.

Komisyon, başvuruların 28 bin 100’ünü ise reddetti. Geriye kalan 88 bin 660 müracaatın incelenmesi ise devam ediyor.

SİTESİNE GİRMEK BİLE ZORLAŞTI

OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonunun ret kararlarına karşı, kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde Ankara 19. ve 20. idare mahkemelerine iptal davası açılabiliyor. Başvurucular, “ohalkomisyonu.basbakanlik.gov.tr” internet adresindeki “OHAL Komisyonu Başvuru Takip Sistemi” üzerinden müracaatlarının kabul ya da reddedildiğine yönelik bilgilere ulaşabiliyor. Ancak şu an siteye ulaşmakta güçlük yaşanıyor.

“DAĞ FARE BİLE DOĞURMAZ”

OHAL Komisyonu’nun yaklaşık iki yıllık zaman zarfından başvurulardan sadece dörtte birini neticelendirmesi sosyal medyada tepkiye yol açıyor. O tepkilerden biri de CHP’li eski milletvekili Hüseyin Aygün. Aygün komisyon çalışmalarını şöyle eleştiriyor:

“OHAL Komisyonu 30 bin işten atılanın başvurusunda.. Sadece 1.900 kişiyi işine iade etmiş.. 28 bin kişiyi reddetmiş.. Başarı, 100’de 6 civarında.. Baştan beri söylüyoruz: Bu komisyon göz boyuyor.. İşten atılan yüzbinleri oyalıyor.. Bu süreç 10 yıl sürer.. Dağ fare bile doğurmaz..” 


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ