"Oğlum suçsuz" dediği için tutuklanan harbiyeli annesi hakim karşısına çıkıyor

15 Temmuz darbe girişiminin ardından müebbet hapis cezasına çarptırılan askeri okul öğrencisi oğlunun masum olduğunu haykırdığı için tutuklanan Melek Çetinkaya’nın mahkeme tarihi belli oldu.
Hava Harp Okulu öğrencisi Taha Furkan Çetinkaya’nın annesi Melek Çetinkaya, oğlunun masum olduğunu, ‘darbecilikle’ suçlanamayacağını duyurmak için Ankara sokaklarında dört yıl boyunca eylem yaptı. Harbiyeli annesi Çetinkaya, “Askeri okul öğrencileri masumdur”, “Öğrenciden darbeci olmaz” diyerek ellerindeki pankartlarla defalarca polis tarafından gözaltına alınıp serbest bırakılarak, yaptığı tüm eylemlerde polis engeliyle karşılaşmıştı. Melek Çetinkaya, Ankara’dan Silivri’ye ‘adalet yürüyüşü’ de başlatmış ancak bu yürüyüş de yine polis tarafından engellenmişti.

HULUSİ AKAR VE BİNALİ YILDIRIM’I ANINCA…

Çetinkaya, 12 Temmuz 2020 tarihinde Akit TV’de Fatin Dağıstanlığı’nın sunduğu programda söylediği sözler nedeniyle sosyal medyada hedef gösterilmişti. Çetinkaya, programda, “Hiçbir askeri öğrenci ya da er daha önce darbeden yargılanmadı. Hulusi Akar önceki darbede üsteğmendi, Binali Yıldırım asteğmendi. Hani darbeye katılan vatan haini oluyordu? Neden Hulusi Akar bakan oldu, Binali Yıldırım Başbakan oldu?” demişti. Bu sözlerin ardından program apar topar sonlandırılmış, Melek Çetinkaya aleyhinde sosyal medyada karalama kampanyası başlatılmıştı. Çok geçmeden gözaltına alınan Çetinkaya, Küçükçekmece Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği tarafından ‘Basın yoluyla suç ve suçluyu övmek’ ve ‘Terör örgütü propagandası yapmak’ suçlamalarıyla tutuklanarak cezaevine konmuştu.


17 Temmuz 2020 tarihinden beri Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Melek Çetinkaya, 21 Eylül’de ilk kez hakim karşısına çıkacak. Melek Çetinkaya’nın tahliye edilmesi çağrısıyla sosyal medyada “MelekCetinkayayı TahliyeEdin” kampanyası başlatıldı. Kampanyaya mesaj atan binlerce kişi, Melek Çetinkaya’nın bir anne olarak oğlunun masumiyetinin peşinde olduğunu vurguladı.

TANRIKULU: 63 GÜNDÜR ÖZGÜRLÜĞÜNDEN UZAK

Bir mesajla Çetinkaya’ya destek veren CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “Harbiyeli Oğlu #FurkanÇetinkaya ve bütün harbiyeliler için televizyona çıkıp adalet arayan ancak kumpas sorulardan sonra alelacele gözaltına alınıp tutuklanan #MelekÇetinkaya 63 gündür özgürlüğünden uzak. MelekCetinkayayı TahliyeEdin” ifadelerini kullandı.
 
GERGERLİOĞLU: ARTIK YETER

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da Melek Çetinkaya’nın serbest bırakılması gerektiğini belirterek, “Melek Çetinkaya’yı gündemde tutacağız. Bir gün mutlaka o da, çocuğu da bu zalimliklerden kurtularak cezaevinden çıkacak. Bu bizim gayretimizle olacak, zulme karşı sesimizle olacak” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ