Oğlu gözleri önünde eriyen anne intiharın eşiğinde, Adalat Bakanlığı sağır!

Babası tutuklu, annesinin yurt dışı yasağı olan 8 yaşındaki kemik kanseri hastası Ahmet Burhan Ataç’ın ikinci tedavi aşamasına sayılı günler kaldı.


Ancak Adana Cumhuriyet Başsavcılığı acılı annenin yurtdışı yasağının kaldırmıyor. Toplumun her kesiminden annenin yurtdışı yasağının kalkması için çağrılar geliyor.8 yaşındaki dördüncü evre kemik kanseri hastası Ahmet Burhan Ataç’ın, tedavi için gittiği Almanya’dan döndükten sonra durumu iyice ağırlaşmaya başladı. Ahmet’in tedavisinin ikinci aşaması 27 Şubat’ta başlaması gerekiyor ama annesiz de gitmek istemiyor. Tedavisi süresince bakımını ancak annesi yapabilir. Ancak kendisine 6 yıl 3 ay ceza veren mahkeme bile anne Zekiye Ataç’ın yurtdışı yasağını kaldırırken, iki gün gözaltında kaldığı Adana Cumhuriyet Başsavcılığı yurtdışı yasağını bir türlü kaldırmıyor.
“İNTİHARIN EŞİĞİNDEYİM ARTIK…” FERYADI

Küçük oğlu gözleri önünde eriyen acılı anne, intiharın eşiğine geldiğini söylüyor. “Oğlum gözümün önünde eriyor, çok çaresizim” diyen Zekiye Ataç, sesini duyurmak için çabalıyor. Zekiye Ataç, “Ahmet gece ‘Anne eski günleri özledim’ dedi. Ve ben yemin ederim intiharın eşiğindeyim artık. Ne olur ya yeter artık. Kimin elinden geliyorsa yapsın şunu artık. Alt tarafı bir imza. Neden bu kadar zor? Benim ne yapmam lazım? Hakkımda hüküm veren mahkeme bile yasağımı kaldırmışken, Ekim ayında 2 gün kaldım diye Adana Savcılık neden kaldırmıyorsun yasağımı? Oğlum ölüyor, ne bekliyorsun?” diyerek ne kadar çaresiz kaldığını anlatıyor.İMZA KAMPANYASI DÜZENLENDİ, BAKANLIĞA FAKS ÇEKİLİYOR

Küçük Ahmet’in annesinin yurtdışı yasağının kaldırılması ve pasaport verilmesi için pek çok kampanya düzenleniyor. Günlerdir devam eden kampanyalarda Adalet Bakanlığı’na çağrıda bulunularak, annenin feryadının duyulması isteniyor. Change.org sitesi üzerinden “Kanser Hastası Ahmet Ataç’ın Annesine Pasaport Verilmeli” adıyla imza kampanyası başlatıldı. Kampanyayı şu ana kadar 37 bini aşkın kişi imzaladı. İmza sayısının kısa sürede 50 bine ulaşması bekleniyor. Zekiye Ataç’ın çığlığına en çok destek sosyal medyadan geliyor. Twitterda günlerdir #AhmetAnnesinePasaport tagleriyle ilgili bakanlığa ve savcılığa çağrılar yapılıyor. Mesaj atan binlerce kişi Ahmet’in durumunun ağırlaştığını kaydederek, bir an evvel tedavi için Almanya’ya gitmesinin şart olduğunu dile getiriyor. Ayrıca pek çok kişi de Adalet Bakanlığı’na faks çekerek, “Ahmet Günden Güne eriyor… Ne olur anne Zekiye Ataç’ın yasağını kaldırın!” diyor.“BU KADAR MI İNSANLIKTAN ÇIKTINIZ?”

Zekiye Ataç’ın feryadına sosyal medyada pek çok kişi ses veriyor. O tepkilerin bazıları şöyle:

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu: “Ahmet’in annesinin yurtdışı yasağının kaldırılmasına yönelik dilekçesine mahkeme mekanik bir cevap verdi. Anne neler yaşıyor, çocuğu kanser hastası Almanya’ya gitmiş, ama yanında gidemiyor. Maşallah izin vermeyerek başınız göğe erdi!”Natali Avazyan: “Bugün, Kara Efemi iyice sevdim, çok çok öptüm Hatta Keltoş oğlum bemim dedim çok güldü Ahmetim.. Ahmet iyi değil..Lütfen @saglikbakanligi @adalet_bakanlik görevli yollayıp Ahmeti görsünler..Hiç bir şey yiyemiyor birazcık süt içmiş bugün… Kasları çok zayıf..

Bugün, Kara Efemi iyice sevdim, çok çok öptüm Hatta Keltoş oğlum bemim dedim çok güldü Ahmetim.. Ahmet iyi değil… Lütfen. @saglikbakanligi @adalet_bakanlik görevli yollayıp Ahmeti görsünler..Hiç bir şey yiye…”Gazeteci Arzu Yıldız: “Ahmet’in annesine pasaport vermek için ne bekliyorsunuz? Pasaport verilse bile vize işlemleri birkaç gün alacak. Geçen her günün, saniyenin telafisi yok! Ben delirmek üzereyim, aklım almıyor bunu. Anne bir yanda, çocuk bir yanda çırpınıyor. Her şey göz önünde yaşanıyor.”


Prof. Dr. Muhittin Akgül: “Dünyanın en zalim ve gaddar insanları bile, günlerden beri gündemde olan ve adı geçen hastalıkla müptela olan böyle bir yavru için ortaya konan bu haklı sese kulak verirdi. Bu kadar mı insanlıktan çıktınız?”

@meteatakul: “Ahmet’in tedavisinin ikinci aşaması 27 Şubat’ta başlaması gerekiyor ama annesiz gitmek istemiyor. Tedavi sürecinde de bakımını ancak annesi yapabilir. Nerede kaybettiğiniz vicdanlarınızı? @RTErdogan @EmineErdogan @suleymansoylu [email protected] _icisleri @adalet_bakanlik”

@hy_06_: “Ahmet burhan günden güne eriyor… Lütfen Zekiye Hanım’ın yurtdışına izin verin artık… Tedavisi sırasında yavrusunun başında olsun, ona destek versin… Bu hastalığın iyileşmesinde moral çok önemlidir… @abdulhamitgul @adalet_bakanlik”

@NuranArifoglu: “Kulaklar sağır, diller lal olmuş. Çaresizlik çok acı, çok iyi bilirim. Bir çocuğun sırtına binen ağır yük, bu annenin feryadı. İş işten geçmeden duyulsa…”

@ibrahimhasimi: “Aile suçludur veya değildir. Bu apayrı bir tartışma ama bu çocuğa yapılan zulmü yer gök kaldırmaz. Altında kalmaktan kimse kurtulamaz.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ