Oda tv şaşırtmadı; Ankara’daki olayları anlatan haberi, İstanbul Boğaz Köprüsü diye çarpıttı

Gazeteci Adem Yavuz Arslan’ın Tr724’te yayımlanan, Ankara Akıncı Üssü nizamiyesi önünde şehit edilen 8 vatandaşın şüpheli ölümüne ilişkin özel haberi Odatv tarafından çarpıtıldı.


Odatv, haberinde “15 Temmuz’da, uzun yıllar AKP’nin reklam çalışmalarını yürüten Erol Olçok ve oğlu Abdullah Tayyip Olçok, İstanbul Boğaz Köprüsü’nde F...’cüler tarafından şehit edilmişti. Erol Olçok ve diğerleri… Askerlerin tam karşısında olmalarına rağmen nasıl sırtlarından veya enselerinden vurulmuş olabilirler? TSK’ya ait olmayan mermi kovanları ipucu veriyor aslında” şeklinde mesajlarına, Erol Oçok’un kardeşi Cevat Olçok da sosyal medya hesabından yanıt verdi.” ifadelerini kullandı.

Adem Yavuz Arslan, Bu sivilleri kim vurdu? başlıklı özel haberinde İstanbul Boğaz Köprüsü’ndeki değil Ankara Akıncı Üssü nizamiyesi önündeki olayları yazdı. Arslan haberinde özetle şunları belgeleriyle anlattı:


Amkara Akıncı Hava Üssü iddianamesi ve mütalaya göre nizamiyede şehit edilen siviller, askerler tarafından yakın mesafeden uzun namlulu silahlarla taranarak öldürüldü. Sanık askerler ise sivillere ateş etmediklerini savunuyor.

Otopsi raporlarına göre şehitlerden Ömer Takdemir, Samet Cantürk, Hasan Yılmaz, Emrah Sapa, Ali Anar enselerinden Yasin Yılmaz ise sağ kulak bölgesinden giren kurşunlarla hayatını kaybetmiş.

Peki yüz yüze bakan bu insanlar nasıl oldu da ensesinden vuruldu? Sanıklar mahkemeye olay yeri kayıtlarındaki sniper sesini dinletti. Ancak mahkeme heyeti, sanıkların “Sniper sesi incelensin, uzaktan yapılan bu atışı kim yaptı?” taleplerini geri çevirdi.

Tr724’te belgeleriyle yayımlanan bu haberi Odatv çarpıtarak, İstanbul Boğaz Köprüsü’nde Erol Olçok ve oğlu Abdullah Olçok’un da şüpheli şekilde vurulduğu olaylar şeklinde yansıttı.

Haberin tamamını buradan okuyabilir, izleyebilirsiniz:


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ