Öcalan'ın mektubu sonrası Selahattin Demirtaş'tan açıklama

23 Haziran seçimine sayılı günler kala AKP hükümeti İmralı'da tutuklu bulunan PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın mektubunu seçim malzemesi haline getirerek Öcalan'ın HDP'ye tarafsız kalma çağrısını gündeme getirmişti.


AKP'nin ardından ittifak ortağı Devlet Bahçeli de Öcalan'ın mesajına sahip çıkarak HDP'yi hedef almıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da yaptığı açıklamada Demirtaş ile Öcalan arasında iktidar mücadelesi olduğunu iddia etmişti:

"Burada aslında bir iktidar mücadelesi var. Bu iktidar savaşında HDP, PKK kanadında yaşanan bu savaş, tabii Öcalan ve Demirtaş noktasında da ciddi bir iktidar mücadelesine doğru bir kayma gösteriyor."


Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş'tan açıklama geldi. Demirtaş avukatları aracılığıyla sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri sarf etti:

"Sn Öcalan'ın demokratikleşme ve barış için alacağı her türlü inisiyatifin yanında olacağımdan, başarısı için samimi çaba sarf edeceğimden kimsenin kuşkusu olmasın.

İktidar savaşı vb şeyler bize yabancı ve yadırgatıcı söylemlerdir. Kimse bu türden gayrı ciddi söylemlere prim vermemelidir. Böyle bir polemiğin ve oyunun tarafı olmayacağımızı da belirtmekte fayda görüyorum.

Sn Öcalan'ın, halkın önemli bir kesimi nezdindeki ağırlıklı etkisini geçmiş dönemlerde de bizzat gözlemlemiş biri olarak, kendisinin bu yönlü bir teste tabi tutuluyormuş gibi bir algı yaratılmasını haksızlık ve sorumsuzluk olarak değerlendiriyorum.

Büyük ve ciddi işler yapmak isteyenlerin, küçük ve ucuz algı operasyonlarına tenezzül etmemesi gerekir. Bu konu bizim için hassas bir meseledir. Herkesi ve bütün tarafları daha dikkatli davranarak, psikolojik harekatın parçası olmamaya davet ediyorum. Selamlar, sevgiler."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ