Nihat Hatipoğlu’ndan tartışmalı bir atama daha

Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü ilahiyatçı Nihat Hatipoğlu, tartışmalı bir atamaya daha imza attı.


Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü ilahiyatçı Nihat Hatipoğlu, eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek döneminde EGO Genel Müdürlüğü’nün farklı birimlerinde görev yapan ve görevdeyken soruşturma geçiren Şerafettin Genç’i genel sekreter olarak atadı.

Melih Gökçek döneminde EGO Genel Müdürlüğü’nde görevdeyken ‘haksız kazanç’ soruşturması geçiren Şerafettin Genç, Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde genel sekreterliğe getirildi.


Genç, 1999 yılında Abone İşleri Daire Başkanlığı görevini yürütürken kendisiyle birlikte EGO’da görevli 21 bürokrat hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca iddianame düzenlendi ve dava açıldı. Genç, bu davada “1998 yılında açılan şehir içi yolcu taşıma otobüsü alımı ihalesinde görevini kötüye kullandığı” gerekçesiyle yargılandı ve beraat etti.

Cumhuriyet’ten Sena Yaşar’ın haberine göre Mülkiye başmüfettişlerinin suç duyurusu üzerine, 2006 yılında, dönemin EGO genel müdürünün de aralarında bulunduğu 32 bürokrat hakkında “EGO’nun doğalgaz yenileme projesi, akaryakıt ve otobüs yedek parça alımı, metro istasyonları ve araç temizliği, gümrük hizmetlerinin yürütülmesi doğalgaz sayaçları endeks okuma işlerinin özel firmalara usulsüz yaptırılarak, bu firmaların haksız kazanç sağlamasına neden oldukları” gerekçesiyle bir dava daha açıldı.

Genç, bu davada da hapis istemiyle sanık olarak yargılansa da, Gökçek tarafından EGO’da uzun yıllar görevlendirilmeye devam etti.

Genç, Gökçek’in görevinden istifa ettirilmesinin ardından, 2017’de ABB’deki görevlerinden ayrıldı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ