Nedim Şener, 13 yaşındaki Mustafa’yla savaşıyor!

Hürriyet gazetesinin tetikçi yazarlarından Nedim Şener, tıp fakültesi 3. sınıf öğrencisi 21 yaşındaki Mustafa Enis Durak’ın 13 yaşındaki ‘eylemleri’ (sohbetlere katılma, namaz kılma, dua etme) gerekçe gösterilerek tutuklanmasını savundu.
TR724'ten İlker Doğan'ın haberine göre Zulmü meşrulaştıran ve gerçekleri çarpıtan Şener, yazısını şu ifadelerle bitiriyor: “… F...’cüler mağdur değil, devlete savaş açtığı için ‘mağlup’ olan birer haindir. Haine merhamet vatana ihanettir.”

Nedim Şener, iktidar medyasının en önemli ‘tetikçilerinden’ biri. Şener, bugünkü köşe yazısında tıp fakültesi öğrencisi Mustafa Enis Durak’ın tutuklanmasını konu ediyor. Cemaat’in söz konusu tutuklama kararı üzerinden mağduriyet oluşturduğunu, esasında ortada bir mağduriyet olmadığını söylüyor.

Mustafa Enis Durak’ın ‘kaçmaya çalışırken’ yakalandığını ve bunun gizlendiğini savunuyor. Mustafa Enis’in 12-13 yaşındaki sohbete gitme, namaz kılma ve dua etme gibi eylemleri gerekçe gösterilerek ‘terör örgütüne üyelik’ suçlamasıyla 7 yıl 15 ay ceza alarak tutuklanmasını savunuyor.


Mustafa Enis Durak, 13 yaşındayken 2014 yılında Maltepe Askeri Lisesi’ni kazanıyor. Okul, 15 Temmuz sonrası kapanınca eğitimine anadolu lisesinde devam eden Mustafa Enis, tıp fakültesini kazanıyor.


Mustafa Enis, Maltepe Askeri Lisesi’ni kazandığında 14 yaşındaydı. Askeri lise eğitimi sadece 2 yıl sürdü. Mustafa Enis, 14 yaşındaki ‘suç olmayan’ eylemleri gerekçe gösterilerek ‘terör’den yargılandı. 7 yıl 15 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Mustafa Enis Durak hakkındaki ilk soruşturma 2016 yılında, henüz 16 yaşındayken açılıyor. Yaşı küçük olduğu için dosya askıya alınıyor. 2017’de tekrar açılıyor ve yaşı küçük olduğu için yine askıya alınıyor. Tıpkı 15 Temmuz gerçekleştiğinde henüz 14-15 yaşında olan tüm askeri öğrenciler gibi Mustafa Enis’in dosyası da reşit olduktan sonra işleme alınıyor.

Geçtiğimiz yıl aralık ayında gözaltına alınıyor. Tutuklanıyor. İtiraz üzerine serbest bırakılıyor. Ardından tekrar tutuklanıyor ve yine itiraz üzerine ikinci defa tahliye ediliyor. Bu arada Mustafa Enis, tıp fakültesi eğitimine devam ediyor.

Peki Mustafa Enis Durak neyle suçlanıyor?

Mustafa Enis Durak’ın dosyasında bir itirafçı var. Osman Kürşat Nabit isimli bir ‘itirafçı, ‘Göksu ilçesinde bulunan örgüt evine gittiğini ve aynı sohbet grubunda yer aldığını’ söylüyor. İtirafçı, ‘toplanyorduk, Kur’an okuyorduk, namaz kılıyorduk, birlikte dua ediyorduk’ diyor.

Bir diğer suçlama da ankesörlü telefondan 4 kez arandığı iddiası. Mustafa Enis bu aramaların ikisine cevap veriyor. Görüşme süreleri ise 3 ve 9 saniye…

Bütün suçlamalar bunlar…

Daha önce iki kez tutuklanıp tahliye edilen Mustafa Enis Durak, ‘yine tutuklanacağım’ korkusuyla 10 Mayıs’taki karar duruşmasına katılmıyor. İzmir 20. Ağır Ceza Mahkemesi, Mustafa Enis Durak’ı, doğruluğu bile belli olmayan bir itirafçının ifadeleri ve içeriği bilinmeyen 2 ankesörlü telefon aramasını gerekçe göstererek 7 yıl 15 6 ay hapis cezasına çarptırıyor.

Mustafa Enis Durak, yaşadığı zulüm ve hukuksuzluklar nedeniyle yurt dışına çıkmaya karar veriyor ancak yakalanıyor. Tutuklanarak cezaevine gönderiliyor.


Nedim Şener, Mustafa Enis’in ‘kaçmaya çalışırken yakalandığının gizlendiğini’ savunuyor.

Bu da yalan!

Halbuki Mustafa Enis’in yaşadığı zulüm nedeniyle ülkeyi terk etmek istediği bir çok haberde yazıldı. Nedim Şener’in hedef aldığı Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Avukat Mustafa Yeneroğlu bile sosyal medya hesabından bunu yazdı.

Yeneroğlu, “… Ama bu çocuk kaçmışmış, dolayısıyla suçluymuş…? Suç olmamasına rağmen hayatını cehenneme çeviren bu adaletsiz yargı sisteminden kendini korumak için kaçmasında ne yapsın? Suç onun kaçması değil, onu çaresizliğe iten bu cadı avı!” ifadelerini kullanmıştı.

Sonuç: Nedim Şener, Hizmet Hareketi’ne yönelik zulmü meşrulaştırmak için, 21 yaşındaki tıp fakültesi öğrencisinin, 13-14 yaşındaki ‘suç olmayan’ eylemleri nedeniyle ‘terör’ suçundan tutuklanmasını savunuyor. Nedim Şener, bilerek ve isteyerek gerçekleri eğip büküyor, çarpıtıyor ve bunları yaparken yüzü bile kızarmıyor…
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ