Mültecilere yardım eden Avrupalılara Yunanistan’dan casusluk suçlaması

Yunan polisi, Midilli Adası’nda sığınmacılara yardım eden Alman, Avusturyalı, Norveçli, İsviçreli ve Bulgar 35 kişi hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı.


Yunan polisi, Midilli Adası’nda yardım kuruluşlarında çalıştıkları belirtilen 35 kişi hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı. Söz konusu kişilerin, Yunan Sahil Güvenlik birimlerinin yerini ve sığınmacı teknelerinin Midilli Adası’na yanaşabileceği noktaları insan kaçakçılarıyla paylaştığı ileri sürülüyor.

Yunan polis yetkilisi “Savcının ön soruşturması yolda. Karışan kişileri tespit ettik” dedi. Yunan polisi soruşturmanın aylardır sürdüğünü, istihbarat teşkilatı ve terörle mücadele ekiplerinin de soruşturmaya dahil olduğunu açıkladı.


Suçlanan kişilerin insan kaçakçılarına en geç haziran ayı başından bu yana yardım ettikleri düşünülüyor. Sığınmacı teknelerinin yanaşacağı kıyıların coğrafi koordinatlarının şifreli mesajlaşma ağları üzerinden Türk kıyılarındaki toplanma noktalarına iletildiği iddia ediliyor.

Suçlanan kişilerin dört farklı sivil toplum kuruluşunda görev yaptığı ileri sürülüyor. Bu kuruluşların adı açıklanmazken yabancı kökenli oldukları ve üyeleri arasında Almanya, Avusturya, Norveç, İsviçre ve Bulgaristan vatandaşlarının bulunduğu ifade edildi.

Yunanistan Göç Bakanı Notis Mitarakis hükumetin birçok sivil toplum kuruluşuyla iş birliği yaptığını ancak “yasa dışı faaliyetler” içinde olan sivil toplum kuruluşlarına hoşgörü gösterilmeyeceğini söyledi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ