MİT kaçırmalarıyla ilgili komisyon toplantısındaki yalanları belgelerle çürüttü

MİT kaçırmaları Meclis İnsan Hakları Komisyonunun gündemine geldi. Komisyonda kamuoyuna yanlış bilgilerin verildiğini söyleyen kayıp Mustafa Yılmaz’ın eşi Sümeyye Yılmaz, “Ortaya çıkarın artık eşimi!” diyerek tepki gösterdi.
TBMM İnsan Hakları Komisyonunun gündeminde, Şubat ayında kaybedilen 6 kişi vardı. Kayıp Mustafa Yılmaz’ın eşi Sümeyye Yılmaz, komisyon toplantısında MİT kaçırmalarıyla ilgili kamuoyuna birçok yanlış bilginin verildiğini açıkladı. Doğruların öğrenilmesi için Twitter hesabından belgeleri yayınladı.


“Toplantıda kaçırılan kişilerden bahsedilmiş. Eşimle olan kısımla ilgili doğru olmayan bilgileri somut delilleriyle kamuoyuna duyurmak istiyorum” dedi.


Kaçırma olayı sonrası hukuki süreci birebir kendisinin yönettiğini aktaran Yılmaz, “Toplantıda bana da söz hakkı verilmesini beklerdim” diyerek komisyon başkanı Hakan Çavuşoğlu’na sitem etti.

DOSYALAR BİRLEŞTİRİLMİŞ

İşte komisyondan kamuoyunu açıklanan yalanlar ve Sümeyye Yılmaz’ın açıklamaları:İlk olarak bu 6 kişinin aranan kişiler olduğu ifade edilmiş. Eşim gözaltına alınıp tutuklandı ve sonrasında hükümle birlikte tahliye edildi. Ayrıca eşim 3 yıldır ikamet ettiğimiz evde kalmaktadır. Bu arama kararı ne zaman alınmıştır? Arama kararı olan kişinin ilk bakılacağı yer neresidir?

“Eşimle ilgili bir değil iki takipsizlik kararı verildi. İlk takipsizlik kararı bozuldu ve dosya savcılıkta açıkta iken başka savcılık tarafından 2. takipsizlik kararı verildi. Buna yaptığım itiraz sürecini bekliyordum.”
“Sonra adliyeden öğrendimki eşimin dosyası diğer 5 kişinin olduğu dosyayla birleştirilmiş ve eşimle ilgili var olan arama kararını bu şekilde öğrendim. Arama kararı olan biri ilk ikamet adresinde aranmaz mı? Kararın eşimin kaçırılmasıyla benzer süreye denk gelmesi tesadüf mü?”

SOMUT DELİL UYARISI

Sümeyye Yılmaz son olarak somut delil uyarısı yaptı. “Başından beri söylediğim şey; “Eşimi varsayımlar, iddialarla değil de somut delillerle arayınız. İnanın böyle eşimi bulmanız daha kolay olacaktır” diye konuştu. Her geçen saniyenin eşinin hayatını ve sağlığını riske attığını vurgulayan Yılmaz, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına “Ortaya çıkarın artık eşimi!” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ