MİT ajanından Hizmet'e komplo

Almanya'da Kürtleri öldürecekti yakalanınca MİT komplonun yönünü değiştirdi.
MİT'in Almanya'da Kürt hareketinin üst düzey isimlerine yönelik suikast planlarıyla bağlantılı olarak 15 Aralık 2016 günü Hamburg'da MİT ajanı Mehmet Fatih Sayan Alman polisi tarafından gözaltına alınmıştı.

Sayan, ilk etapta Alman polisine herşeyi itiraf ederken, paniğe kapılan MİT, komplonun yönünü değiştirdi. Sayan'ın Türkiye'nin ayarladığı avukatlarıyla görüşmesinin ardından Hizmet'e komplo kurmaya çalıştığı yeni ifadesi ortaya çıktı.

ÖNCE HERŞEYİ İTİRAF ETTİ


Sayan'ın ilk duruşması 7 Eylül’de Hamburg Eyalet Yüksek Mahkemesi'nde başlayacak. Ekim'in ortasına kadar sürmesi beklenen davada Sayan için 5 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Federal başsavcılığın hazırladığı iddianamede 32 yaşındaki Sayan'ın 2013 yılından beri Türk istihbaratına çalıştığı ve bunun karşılığında 30 bin Euro para elde ettiği belirtiliyor.

Sayan hem soruşturma hakimine ve hem de Alman polisine verdiği ifadelerde önemli bilgiler verdi. Haftalık yayınlanan Der Spiegel dergisinin bugün çıkan yeni sayısına göre Sayan, başta Yeni Özgür Politika olmak üzere Kürt basınından hakkında çıkan haberlerin ardından 12 Aralık 2016 günü Hamburg'ta Federal Göç ve Mülteciler Dairesi'ne gidip iltica başvurusunda bulundu.

MİT SAYAN'A AYLIK MAAŞ BAĞLAMIŞ!

Buradaki ilk ifadesinde MİT için çalıştığını söylemesi üzerine gözaltına alınan Sayan, bu tarihten 7 gün önce yani 5 Aralık 2016 günü havayoluyla İstanbul'dan Düsseldorf'a geldiğini söyledi. Ankara'daki MİT elamanlarıyla nasıl görüştüğünü ayrıntılarıyla anlatan Sayan ifadesinde "Kemal" ve "Ahmed" isimli iki MİT elamanıyla sürekli iletişimde olduğunu belirtti.

Sözde kuzenin adını taşıyan bir e-posta üzerinden MİT elemanlarıyla görüştüğünü aktaran ajan Sayan "Elimde önemli bilgiler olduğunda MİT elamanlarına size çikolata getireceğim diyordum" bilgisini verdi. Hakkında hazırlanan dava dosyasında yer alan bilgilere göre Sayan Alman soruşturma ekibine devamla şunları anlattı:

 "Aylık 1500 Euro para veriyorlardı, maaşımı elden Ankara'ya gittiğimde alıyordum. Şu ana kadar 30 bin Euro para aldım. Ankara'ya gittiğimde elit insanların takıldığı bir kahveye gidiyordum, orada hesap ödemeden bir masaya oturuyordum, zaten garson da beni tanıyordu.

MİT elemanlarıyla yaptığım bir görüşmede "Bana git Almanya'da yaşayan iki Kürt gencini örgütle ve bunlar da bir etkinlikte Yeşiller milletvekili Cem Özdemir'i yumruklasınlar" dediler. Bu şekilde bana Kürtler adına Özdemir'i dövdürtme talimatı verdiler."

ANİDEN İFADESİNİ DEĞİŞTİRDİ

Aralık 2016'da soruşturma hakimine verdiği bu ifadenin aksine Sayan, Şubat 2017'de Federal Emniyet Teşkilatı (BKA) ekibine bambaşka şeyler anlatmaya çalışması ise dikkat çekiyor. Sayan'ın o tarihte verdiği ifadede ise şunları söyledi: "Beni Gülenciler görevlendirdi. Bana git Kürtlerin içine sız, bilgi topla dediler."

Sayan'ın aniden ifadesini değiştirmesi Türkiye'nin tuttuğu avukatlarla görüşmesinin ardından geldi. Paniğe kapılan MİT'in komplonun yönünü değiştirdiği düşünülüyor.

KIZ ARKADAŞINI DA ZORLAMIŞ

Kız arkadaşına Ankara'daki bir lüks otelde kaldığını söylediği tarihlerde ise Sayan'ın pasoportunda Romanya, Polanya ve Ukrayna'ya giriş-çıkış damgalarının bulunduğu belirtiliyor.

Aynı şekilde Sayan'ın kız arkadaşını ajanlık yapması için zorladığı ve ona "Kürt kadın hareketinin içine sızıp bizim için çalışırsan ayda 5 bin Euro alırsın" dediği bilgisi soruşturma dosyasında yer aldı. Ancak kız arkadaşının bu teklifi ret ettiği belirtiliyor.

Şu ana kadar Almanya'da 20 Türk hakkında MİT ajanı iddiasıyla soruşturma yürütülüyor. Ancak hiç birisi suçunu itiraf etmemişti. Bu yüzden Alman yargı birimleri ajan Sayan'ın davasına büyük önem vermeye çalışıyorlar.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ