MHP ve AKP’liler üzerinde yargıya güven anketi yapıldı: Sonuç vahim

MHP’lilerin yüzde 85,1’i, AKP’lilerin de yüzde 63,5’i Türkiye’de makam/mevki sahibi biri ile sıradan bir yurttaş mahkemelik olsa eşit koşullarda yargılanmayacağını düşünüyor.

Sosyal Demokrasi Vakfı’nın (SODEV) “Yargı Bağımsızlığı ve Yargıya Güven” araştırmasına göre MHP’li seçmenlerin yüzde 65,7’si, AKP’li seçmenin de yüzde 22,7’si YSK’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerini iptal etme kararının adil olmadığını düşünüyor.SODEV başkanı Ertan Aksoy’un açıkladığı raporda, Türkiye genelinde gerçekleştirilen anket çalışmasında hane halklarının yargı bağımsızlığına ve yargı kurumuna güveni araştırıldı. Adalete bakışın masaya yatırıldığı araştırma, 10-12 Haziran arasında özellikle 31 Mart Yerel Seçimleri sonrasında yapıldı.

Araştırmaya katılanların yüzde 23,3’ünün Adalet denince aklına ilk gelen ‘adaletsizlik ve adaletin olmadığı’ olurken, ikinci sırada yüzde 17,7 ile eşitsizlik oldu. Yargı, bağımsızlık, güvenirlik ve tarafsızlıkta katılımcılardan ortalamanın altında not aldı.


YARGIYA GÜVEN YOK

Katılımcıların yargı bağımsızlığı, yargıya güvenleri ve mahkemelerin tarafsızlığına ilişkin verdikleri cevaplarda her üç alanda da 5 üzerinden 3’ün altında kaldı. Buna göre katılımcıların yüzde 48,5’i yargının bağımsız olmadığını; yüzde 41,6’sı Türkiye’de yargıya güvenmediğini; yüzde 42,6’sı ise Türkiye’de mahkemelerin tarafsız olmadığı görüşünde.

İKTİDAR SEÇMENİ DE YARGIYA GÜVENMİYOR

Parti seçmenlerinin verdiği cevaplarda da Türkiye’de yargının siyasallaştığı belirten veriler dikkat çekti. AKP seçmenlerinin yalnızca yarısı (50,6) yargının bağımsız olduğunu, yüzde 57,3’ünün mahkemelerin tarafsız olduğunu düşünürken, MHP’ye oy verenlerin yüzde 70,6’sı ise yargının bağımsız olmadığını, yüzde 43,3’ü de mahkemeleri tarafsız bulmadığı kaydedildi. CHP’li seçmenin de yüzde 70,6’sı yargının bağımsız olmadığını, yüzde 62,5’i yargıya güven duymadığını, yüzde 59,5’i ise mahkemelerin tarafsız olmadığını düşünüyor. Yargıya dönük olumsuz algı en çok HDP seçmeninde dikkat çekiyor. Rapora göre HDP’de, yargının bağımsız olmadığını düşünenler yüzde 82,8, yargıya güven duymayanların oranı 78,6, mahkemelerin tarafsız olmadığını düşünenler ise yüzde 72,9 olduğu görüldü.

AKP VE MHP’LİLER DE ‘ADİL YARGI YOK’ DİYOR

Ankete katılanların yarısı (50,7) Türkiye’de ifade özgürlüğü olmadığını düşünmekte. Türkiye’de makam/mevki sahibi biri ile sıradan bir yurttaş mahkemelik olsa eşit koşullarda yargılanmayacağını düşünenlerin oranı yüzde 79 olurken, MHP seçmenin de bu oran yüzde 85,1’e çıktı. Türkiye’de düşünce ve ifade özgürlüğü var mıdır sorusuna katılımcıların yüzde 50,7 ‘Hayır yoktur’ cevabı verirken yine MHP seçmeninde bu oran yüzde 41,8 oldu. Raporda çarpıcı bir diğer nokta da AKP seçmeni ifade özgürlüğü konusunda yüzde 22,4 olumsuz cevap verirken, yüzde 63,5’te mahkemeler karşısında makam/mevki sahibi biri ile sıradan yurttaşın eşit şekilde yargılanmayacağını düşünüyor.

CİNSEL İSTİSMAR VE HIRSIZLIĞA HAK EDEN CEZA VERİLMEZ ALGISI

Araştırmada, cinsel istismar/taciz, yolsuzluk ve hırsızlık suçlarının cezasız kalacağı veya hak edilen cezalardan az ceza alacağını düşünenlerin oranının yüzde 70’lerin üzerinde olduğu görüldü.

SEÇİMİN İPTALİ HAKSIZ KARAR

YSK’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerini iptal etmesi sonrasında ankete katılanların yüzde 60,5’i bu kararın adaletsiz olduğu görüşünde. Partiler nezdinde bu incelendiğinde CHP, HDP, İYİ Parti’li seçmenlerin yüzde 94’ten fazlası kararın adil olmadığını düşünüyor. MHP’li seçmenlerin yüzde 65,7’si, AKP’li seçmenin de yüzde 22,7’si kararın adil olmadığını düşünüyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ