Meydana topladıkları köylüyü ‘Sizi tararız’ diyerek tehdit eden askerler hakkında suç duyurusu

Van’da askerler, helikopterle gittikleri köyde halkı meydana topladı. İki kişiyi hukuksuz şekilde gözaltına almalarına tepki gösteren halkı “Acımızı sizden çıkaracağız” diyerek ölümle tehdit etti.


Van’ın Çatak ilçesinde operasyona çıkan askerler tarafından 11 Eylül’de gözaltına alındıktan 2 gün sonra Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinin yoğun bakım ünitesinde tedavi altında olduğu ortaya çıkan 7 çocuk babası Servet Turgut (55) yoğun bakımdan çıktı. Aynı baskında gözaltına alınan 8 çocuk babası Osman Şiban (50) ise halen yoğun bakımda… MA’dan Cemil Uğur’un haberine göre ağır işkence gördükleri ve helikopterden atıldıkları iddiasıyla gündeme gelen iki mağdurun aileleri, olaya ilişkin Van Barosu İnsan Hakları İhlalleri Komisyonuna başvurdu. Ailelerin avukatları da sorumlu askerler hakkında kasten yaralama, kasten öldürmeye teşebbüs, görevi kötüye kullanma ve işkence suçlamasıyla Van Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu. Avukatların verdikleri dilekçede önemli iddialara yer verildi.

ACIMIZI KİMDEN ÇIKARACAĞIZ!


Kırsal mahalleye helikopterle giden askerlerin halkı meydanda topladığı ve kimlik kontrolü yaptıkları belirtilen dilekçede, o sırada 2 kişinin askerler tarafından darp edildiği ifade edildi. Askeri yetkilinin sürekli, “Acımız var, öfkemizi sizden çıkarmayıp da kimden çıkaracağız, köyünüzü yakacağız” şeklinde ifadelerde bulunduğu kaydedilen dilekçede, vatandaşların diz üstü çöktürülerek kimlik kontrolü yapıldığı ifade edildi. Aynı gün içerisinde 15 askerin tekrar mahalleye geldiği ve yanlarında başka bir mahallede gözaltına aldıkları Servet Turgut’un da bulunduğu belirtilen dilekçede, askerlerin burada da Osman Şiban’ı gözaltına aldıkları ve sonrasında mahalleden ayrıldıklarına dikkati çekti.

HALKI TEHDİT ETTİLER

Mahalle sakinlerinin 2 kişinin gözaltına alınmasına tepki gösterdikleri ve buna karşılık askerlerin silah doğrultarak “Sizi tararız” tehdidinde bulundukları kaydedilen dilekçede, olayın devamına ilişkin şu bilgilere yer verildi: “Yakalanan kişiler sürüklenerek götürülmüş, zaman zaman bağırış sesleri köylülerce duyulmuştur. Askerler ve yakalanan Servet ve Osman gözden kaybolunca, durumu merak eden köylüler tepeye çıkıp baktıklarında askerlerin, her iki köylüyü helikoptere bindirdiklerini görmüşlerdir. Mezrada telefon çekmemektedir. Köyün etrafında da operasyon devam ettiğinden köylüler çıkamamıştır. Haliyle akrabalarına ve yakınlarına da Servet Turgut ve Osman Şiban’ın yakalandığını bildirememiştir. İki gün sonra aile karakolu arayarak gözaltına alınan Turgut ve Şiban ile ilgili bilgi istemiştir. Telefondaki yetkili ‘ben bilmiyorum bir şey görmedim, beni bulaştırma bu işlere’ şeklinde karşılık verilmiştir. Bunun üzerine köylü, ‘bana bilgi vermezseniz basına haber veririm’ deyip kapattıktan 15-20 dakika sonra başka bir yetkili arayarak, ‘üzülmeyin, yakınınız Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım servisindedir’ demiş. Akrabalar daha sonra yoğun bakım ünitesinin kapısında bulunan askerlere Servet Turgut ve Osman Şiban sormuş ve kendisine burada oldukları söylenmiş ancak görüştürmeyeceklerini bildirmişlerdir.”

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDULAR

Gözaltına alınan 2 kişinin gözaltı durumu ile ilgili iki gün boyunca ailelere haber verilmediğine dikkat çekilen dilekçede, ailelerin ifadelerine yer verildi. “Biz müvekkil yakınlarının başına ne geldiğini bilmiyoruz. Bilinen yakalandıkları ve akabinde yoğun bakıma alındıklarıdır. Hastane kayıtlarına darp olarak geçmiştir. Darp sürecinin nereden başlayıp nerede bittiğini bilmiyoruz. Özetle bu vatandaşlar Yoğurtlu mezrasında yakalanmış ve 3. günde hastanede yoğun bakımda oldukları anlaşılmıştır. Hayati tehlikeleri devam eden bu iki vatandaşın, operasyona katılan kolluk görevlilerinin gözetiminde oldukları sırada darp ve cebre maruz kaldıkları sabittir. Biz müvekkillerin yakını olan her iki vatandaşı darp eden, yaralayan ve hali hazırda hayatlarına kasteden ‘Yıldırım 10 – Norduz Operasyonu’na katılan ve helikopter aracılığıyla alandan ayrılan askeri personelden ve olabilecek diğer şüphelilerden davacı ve şikayetçiyiz” denildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ