Metropoll Araştırma: Toplumun yüzde 58’i parlamenter sistem istiyor

Metropoll Araştırma, parlamenter sisteme geçilmesini isteyenlerin oranının yüzde 58 olduğunu açıkladı.


Son araştırmalarının sonuçlarına göre, güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçilmesini isteyenlerin oranının yüzde 58 olduğunu açıklayan Metropoll Araştırma şirketinin sahibi Özer Sancar, "Başkanlık sistemine olan desteğin düşüşü önümüzdeki süreçte politikacılara yol gösterici olabilir" dedi.

Son yaptıkları araştırmanın başkanlık sistemiyle ilgili bölümünü sosyal medya hesabından açıklayan Metropoll’un sahibi Özer Sancar, başkanlık sisteminden güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçmeyi isteyenlerin oranının yüzde 57.7 olduğunu söyledi.

 
‘BAŞKANLIK SİSTEMİNE DESTEK DÜŞÜYOR’ 

Araştırmada, güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçilmesini isteyenlerin oranının yüzde 58 olduğuna dikkat çeken Özer Sancar, “Başkanlık sistemine olan desteğin düşüşü önümüzdeki süreçte politikacılara yol gösterici olabilir” dedi.

‘KARARSIZLARIN ORANI YÜKSELİYOR’ 

Metropoll araştırma şirketinin ulaştığı sonuçlara göre, Nisan 2019’da yapılan araştırmada yüzde 2.2 olan kararsızların oranı Aralık 2020’de yüzde 7.8’e yükseldi. MHP tabanının yüzde 45.9’u da parlamenter sisteme geçilmesi gerektiğini düşünüyor. CHP, SAADET, İYİ parti ve HDP’de ise bu oran yüzde 90’ın üzerinde.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ