Meslekten ihraç 42 kaymakam için gözaltı kararı; 55 kaymakam da ifadeye çağrıldı

Ankara'da Gülen cemaatinin 'mülki idare yapılanması' iddiasıyla 42 eski mülki idare amiri hakkında gözaltı kararı verildi, 55 eski mülki idare amiri de ifadeye çağrıldı. Ayrıca 15 eski polis okulu öğrencisi hakkında da yakalama kararı verildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, Gülen cemaatinin ‘mülki idare yapılanması’ iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında 42 eski mülki idare amiri hakkında gözaltı kararı verildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü  soruşturmada, ankesörlü telefon hatlarından iletişim kurdukları, haklarında bulunduğu suçlamasıyla görevden ilişiği kesilen 42 eski mülki idare amiri şüpheli hakkında, Ankara merkezli 23 ilde gözaltı kararı verildi.


Ayrıca 55 eski mülki idare amiri de soruşturma kapsamında Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne ifadeye çağrıldı. Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerinin yaptığı çalışmalarda gözaltı kararı verilen 42 şüpheliden 32’si gözaltına alındı. Diğer şüphelilerin yakalanması için çalışmalar sürüyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosunca yürütülen diğer bir soruşturmada da kapatılan Polis Akademisi Başkanlığına bağlı Güvenlik Bilimleri Fakültesi/Polis Kolejinden ilişiği kesilen 15 şüpheli hakkında Ankara merkezli 3 ilde gözaltı kararı verildi. Haklarında HTS kayıtları, aleyhte ifade ve teşhisler bulunduğu öne sürülen eski öğrencilerin yakalanması için çalışma başlatıldı.

Haklarında okul dönemine ve ilişiklerinin kesilmesiyle sonraki dönemde bağlılıkları devam ettirdikleri, HTS kayıtları, aleyhte ifade ve teşhisler bulunmakla suçlanan bu kişiler için Ankara merkezli 3 ilde operasyon başlatıldı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ