Melih Gökçek 15 Temmuz sürecinde balistik füzeye dayanıklı araç kiralamış

Melih Gökçek’in 15 Temmuz’un yaşandığı 2016 yılında ‘en üst seviye balistik koruma sistemiyle’ donatılmış zırhlı, 12 silindirli ve 5970 cc motor gücüne sahip araç kiraladığı ortaya çıktı.


İstifa ettirilen AKP’li eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in 2016 ile 2017’de kiralanan ve ‘en üst seviye balistik koruma sistemiyle’ donatılan 2 araç için belediye bütçesinden 285 bin TL ödediği ortaya çıktı. Araçlar, belediyeden çok sayıda ihale alan Korkutata Ailesi’nin şirketinden temin edildi.

ULAŞIM SORUNU YAŞAMAMASI İÇİN ALINDI


BirGün’den Mustafa M. Bildircin’in haberine göre Melih Gökçek’in Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde, belediyeye ait otoparklar ile büfeleri düşük bedeller karşılığında kiraladığı belirlenen Korkutata Ailesi’ne sağlanan bir yeni ayrıcalık daha ortaya çıktı. 2016 ve 2017 yıllarında, “Başkanlık makamının ulaşım sorunu yaşamaması, daha etkin hizmet üretilmesi” gerekçesiyle Serkan Korkutata’nın Koru Grup isimli şirketinden belediyeye 2 adet zırhlı araç kiralandığı öğrenildi. Destek Hizmetleri Daire Başkanlığınca yapılan ve 26 aylık kiralama karşılığı Korkutatalar’ın şirketine 285 bin TL ödendi.

EN ÜST SEVİYE BALİSTİK KORUMA SAĞLIYOR

2016 yılında 120 bin TL sözleşme bedeli ile kiralanan zırhlı araçlar için hazırlanan teknik şartnamede aranan özellikler de dikkati çekti. “Gökçek’in ulaşım sorunu yaşamaması” gerekçesiyle kiralanan zırhlı aracın 12 silindirli ve 5970 cc motor gücüne sahip olduğu öğrenildi. Aracın, en üst seviyede balistik koruma sağlayan, “VR9 Direnç Sınıfı” ile sertifikalandırıldığı belirtildi.

PAZARLIK YÖNTEMİYLE YENİ ARAÇ KİRALADILAR

2016 yılında kiralanan zırhlı aracın kira sözleşmesi süresi tamamlanınca yeni bir zırhlı araç daha kiraladı. Pazarlık yöntemiyle gerçekleştirilen ihalenin kazananı yine Serkan Korkutata’nın şirketi Koru Grup İnşaat Petrol Ürünleri oldu. İhalesi, Gökçek görevinden istifa etmeden bir ay önce açılan zırhlı araç kiralama işi için Koru Grup İnşaat Petrol Ürünleri Şirketi ile 165 bin TL’lik sözleşme imzalandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ