Melek Çetinkaya ‘Gizemli Bünyamin’i anlattı

Melek Çetinkaya, Adalet Yürüyüşünü provoke etmekle suçlanan Bünyamin isimli kişinin Emniyetteki “Cemaatçiyim, himmet verdim, Amerika’ya gidecektim”le başlayan ifadesini anlattı.


Müebbet hapis cezasına çarptırılan Harbiyeli öğrencilerden Taha Furkan Çetinkaya’nın annesi Melek Çetinkaya, gözaltı sürecinden sonra DW’ye verdiği röportajda, Adalet Yürüyüşüne ilişkin provokasyon iddialarına yönelik çarpıcı açıklamalar yaptı.

Çetinkaya’nın yürüyüşünün ikinci gününde “Bünyamin” isimli gizemli bir kişi ortaya çıkmış ve Ankara Metrosu’nda bağırarak Melek Çetinkaya’yı ve Harbiyeli Öğrencilerin suçsuzluğunu anlatmıştı.


Bu sırada biri Bünyamin’i görüntülemiş ve video kısa sürede viral olmuştu. Melek Çetinkaya, kendisiyle aynı gün gözaltına alınan Bünyamin’in, kendisiyle aynı anda verdiği ifadeleri anlattı. Cemaat mensubu olarak nitelenmek için polis daha sormadan ‘burs, himmet’ gibi konuları sıralayan Bünyamin, buna rağmen tutuklanmamış.

Bünyamin’in ifadeleri, Adalet Yürüyüşü’ne bulaştırıldığı ve daha sonra bu ifadesinin Adalet Yürüyüşü ile cemaat arasında bağ kurup terör faaliyeti olarak soruşturma başlatılması için kullanılabileceği kuşkusu uyandırdı.

 BÜNYAMİN’İN İFADESİ

Çetinkaya, Ankara TEM Şube’de birlikte ifade verdikleri Bünyamin adlı bir vatandaş ile polis arasında geçen konuşmaları ise şöyle aktardı:

“Bünyamin beye beni nereden tanıyorsunuz diye sordum, Twitter’dan mı, Instagram’dan mı, hepsine ‘hayır’ dedi. Youtube’da videonuzu izledim, çok üzüldüm, çocuklarınızın hakkını aramaya geldim dedi. Dört tane de çocuğu varmış, ne iyi insanlar varmış dedim. Sonra provokatör olduğu söylendi. Çünkü bu adam benim yanımda ifade verdi. Cemaate toplantıya gittiğini söylüyor. Burs verdiğini, himmet verdiğini söylüyor. Mütevelli olduğunu söylüyor. Amerika’ya gitmek için iki kere teşebbüste bulunduğunu söylüyor ama gidemediğini söylüyor. Hatta polis dedi ki, sormadığım şeylere cevap vermeyin. Ben bu adam tutuklandı kesin dedim. Benimle beraber haftada iki gün imza ve yurt dışı yasağıyla bıraktılar.”

OCAK 2020’DE TWITTER HESABI AÇMIŞ

Kendisini Bünyamin Çiçek olarak tanıtan ve sosyal medya üzerinden bağ kurmaya çalışan kişinin sosyal medya hesabı @Bnyamin62914698’yı Adalet Yürüşü’nden hemen önce Ocak 2020’de açtığı görülüyor. Bunun dışında gizemli kişiliği hakkında bilgi yok.

KHK Direnişçisi Cemal Yıldırım, Bünyamin isimli kişinin provokatör olduğunu ilk dillendiren kişiydi. Yıldırım, bu iddiasında hala ısrar ediyor.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ