Melek Çetinkaya askeri öğrenciler için Ankara’dan Silivri’ye adalet yürüyüşü başlatıyor

15 Temmuz sonrası tutuklanan ve müebbet hapis cezası alan askeri öğrencilerden Taha Furkan Çetinkaya’nın annesi Melek Çetinkaya Ankara’dan Silivri’ye ‘adalet yürüyüşü’ başlatacak.
19 Ocak başlayacak eylemi için Çetinkaya, “Müebbet hapis cezası alan oğlum Taha Furkan Çetinkaya ve 329 askeri öğrenci için 19 Ocak 2020 tarihinde Ankara, Kızılay, Güvenpark’tan Silivri Ceza İnfaz Kurumuna ADALET YÜRÜYÜŞÜ başlatacağım. Yürüyüşüm saat 13:00’da başlayacak.” dedi.


Tüm partileri Twitter hesabından bilgilendiren Çetinkaya, “Adalet talebi içeren barışçıl yürüyüşüme sizlerin katılmasını bekliyorum.” ifadelerini kullandı.
  Önceki gün DW Türkçe’ye konuşan 43 yaşındaki anne Çetinkaya, oğlunu görmek için Silivri’ye her gittiğinde yaşadığı acıyı “Çocuğumun masum olduğunu biliyorum. Ama onu elinden tutup çıkaramıyorum. Masum olmadığını zerre kadar düşünsem, adaletin kestiği parmak acımaz derim ve kaderime razı olurum” sözleriyle anlattı.

Çetinkaya, Silivri’ye yürüyüşü için belli bir güzergah belirlerken, polisin kendisini daha adımını atar atmaz gözaltına alma ihtimaline karşın farklı yöntemler geliştirdiğini ve her gözaltına alınıp serbest bırakıldıktan sonra farklı noktadan yürüyüşüne devam edeceğini söylüyor.

Üç buçuk yıldır yürüttüğü hak arama mücadelesinden Türkiye’de adaletin olmadığını öğrendiğini anlatan anne Çetinkaya, devletin tüm birimlerinde kapılar yüzüne kapanınca insanların adaleti aramak için farklı yollar geliştirmesinin de normal karşılanmasını istiyor.

Cumhurbaşkanlığı, İçişleri ve Adalet bakanlıkları başta olmak üzere çalmadık kapı bırakmadığını anlatan Çetinkaya, “Adaletin olmadığını kemiklerimize kadar hissettik ama adaletin de peşini bırakacak değiliz” sözleriyle kararlılığını dile getiriyor.

BU NASIL YARGILAMA

Melek Çetinkaya’nın oğlu Furkan Çetinkaya’nın da arasında bulunduğu 116 Hava Harp Okulu öğrencisi 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı sırada Yalova’da okul kampındaydılar.

Anne Çetinkaya öğrencilerin “Terör saldırısı var, burası güvenli değil” denilerek gece 12.07’de okuldan çıkartılıp otobüslere bindirildiğini, Sultanbeyli’ye götürülüp İstiklal Marşı okutulduğunu hatırlatırken, sonrasında darbeye teşebbüs suçlamasıyla tutuklandıklarını hatırlatıyor. “Madem darbe girişimi vardı çocuklarımızın okuldan çıkışı neden polisler ya da Yalova valiliğince engellenmedi?” diye soran Melek Çetinkaya, dört duruşma sonrasında bu öğrencilere müebbet hapis cezası verilmesine kimsenin anlam veremediğini söylüyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ