Mehmet Baransu'ya yine savunma yaptırmadılar!

Cezaevi yönetimi evraklarına da el koydu...
“Balyoz davasında kumpas” iddiasıyla  gazeteciler Mehmet Baransu, Yasemin Çongar, Ahmet Altan ve Yıldıray Oğur’un yargılandıkları davada, Baransu cezaevi yönetimi evraklarına el koyduğu için bu celse de savunma yapamadı.

İstanbul Adalet Sarayı’nda bulunan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Mehmet Baransu getirilirken; tutuksuz sanıklar Ahmet Altan, Yasemin Çongar ve Yıldıray Oğur’u avukatları temsil etti.

Mahkeme başkanı gelen evrak okuduktan sonra Mehmet Baransu’nun avukatının istifa ettiğini yerine baro tarafından atanan avukatın duruşmada hazır bulunduğunu söyledi. Farkı gerekçelerden dolayı 5 celsedir savunması alınamayan tutuklu sanık Mehmet Baransu bu celse de savunma yapamayacağını söyleyerek, savunmasında kullanacağı evrakların cezaevi yönetimi tarafından kendisine verilmediğini gerekçe gösterdi. Baransu, “Dilekçemde belirtmiş olduğum kitaplar konusunda izin verildikten sonra savunmamı yapabilirim. Ayrıca gazete, dergi fotokopilerinin getirilmesini talep ediyorum” dedi.


Daha sonra söz alan müşteki avukatı Hüseyin Ersöz, sanık Mehmet Baransu hakkında Bylock içerik kayıtlarının KOM şubeden getirilmesini talep ettiklerini belirterek, “Basından takip ettiğimiz kadar firari sanık Tuncay Opçin hakkında eşi üzerine kayıtlı hattın Bylock görüşmeleri yaptığı tespit edilmiştir. Bu görüşmelerde ‘Balyoz’u, Erdoğan’ı yıktık’ şeklinde yazışmalar ortaya çıkmıştır. Bu sebeplerden dolayı tüm sanıkların Bylock içerik kayıtlarının getirilmesini talep ediyoruz” dedi.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Mehmet Baransu’nun tutukluluk halinin devamına karar vererek, İstanbul KOM şubesine yazı yazılarak tüm sanıkların ve eşlerinin üzerilerine kayıtlı hatlarda Bylock programının bulunup bulunmadığının sorulmasına, programın bulunması halinde varsa içerik kayıtlarının istenmesine karar verdi. Davanın bir sonraki duruşması 31 Ocak tarihinde görülecek.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ